quote:Originally posted by spy

Σχετικά με το υγραέριο, να σου πω από την μικρή μου εμπειρία τα εξής:
1)Αν είναι προπάνιο θα χρειαστείς περίπου 1875 lt. σε αντιστοιχία με τα 1500lt. πετρελαίου (είχε υπολογίσει ο pirate αν θυμάμαι καλά ότι 1,25lt. προπανίου αποδίδουν όσο 1 lt. πετρελαίου. Και αφού λογικά ισχύει και αυτό που λέει ο nyannaco θα είναι και λίγο λιγότερο από τα 1850. Αν είναι μείγμα δεν γνωρίζω.
2)Τιμή δεν θα βρεις εύκολα αναρτημένη και ακόμα και αν βρεις να ξέρεις ότι από περιοχή σε περιοχή και από εποχή σε εποχή διαφοροποιείται.
3)ΜΗΝ βάλεις δεξαμενή εταιρείας γιατί μπορεί να γλυτώσεις το αρχικό κόστος αλλά θα χορεύεις για τα υπόλοιπα χρόνια στο ρυθμό που θα σου βαράνε. Ψάξε βρες μια αξιοπρεπή δεξαμενή πιστοποιημένη και παζάρεψέ τη στην τιμή. Υπάρχουν αρκετές εταιρείες που κάνουν εισαγωγή, συνήθως ιταλικές και αν θυμάμαι καλά υπάρχει και ένας Έλληνας κατασκευαστής κάπου στην Καλαμπάκα. Αν χρειαστείς τηλέφωνα πες μου να σου στείλω mail.
4)Κάνε τους υπολογισμούς σου ώστε να σε βγάζει αν είναι δυνατό μία δεξαμενή, ένα χειμώνα (θα σου εξηγήσω παρακάτω το γιατί). Στους υπολογισμούς της χωρητικότητας αφαίρεσε ένα 15-20% περίπου από την δεξαμενή γιατί συνήθως στο γέμισμα και για λόγους ασφαλείας δεν την γεμίζεις άνω του 80-85%.
5)Να παίρνεις τηλ. και τις τρεις μεγάλες εταιρείες που προμηθεύουν στον ελληνικό χώρο και να κάνεις παζάρι (θα διαπιστώσεις κάθε φορά αρκετά μεγάλες αποκλίσεις)
6)Φρόντιζε αν είναι δυνατό να την γεμίζεις κοντά στο 15Αύγουστο, όπου συνήθως έχει αρκετά πιο χαμηλή τιμή. Φέτος για να καταλάβεις, τέλη Αυγούστου γέμισα με 0,5 έουρα/lt προ ΦΠΑ. Άλλες χρονιές που δεν βλέπω να ξανάρχονται εκείνη την εποχή συζητούσες για περίπου 0,39. (αυτός είναι ο λόγος που σου είπα αν μπορείς να βγάζεις σεζόν με μια δεξαμενή).
7)Ειδικά στην επαρχία παίζει πολύ φθηνό πειρατικό αέριο, το οποίο όμως θέλει προσοχή και όσον αφορά την ποσότητα που θα σου βάλει και φυσικά όσον αφορά την ποιότητα. Αν δεν γίνει η σύσταση μέσω γνωστού σου ατόμου θέλει προσοχή. Μου είχε μιλήσει σχετικά γνωστός μου εστιάτορας από επαρχία, αλλά δεν έχω προσωπικά εμπειρία.

Ελπίζω να βοήθησα. Εγώ πάντως από την μέχρι τώρα επαφή μου με το προπάνιο είμαι ευχαριστημένος.

Who is General Failure and what the hell is doing reading my disk?
Ευχαριστω spy για τις πληροφοριες θα ψαξω για την τιμη του υγραεριου και θα πραξω αναλόγως.Αν βρω τιμη γυρω στα 0,55 συμπ.ΦΠΑ τοτε θα το βαλω(φυσικα με δικη μου δεξαμενη).
Αλλιώς ειμαι αναμεσα σε ξυλο και ρευμα.