Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 85

Θέμα: Βελτιστη χρηση αντλιας θερμοτητας Daikin Altherma HT

Threaded View

  1. #1
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127

    Βελτιστη χρηση αντλιας θερμοτητας Daikin Altherma HT

    Καλησπερα.

    Προσφατα αγορασα μια αντλια ΗΤ Daikin Altherma 14kw μονοφασικη.
    Μενω σε μια κατοικια στην κομοτηνη (οχι ιδιοκτητη) 85 m2 με σχετικα οχι καλη μονωση αν και κατασκευη 10ετιας.Βρισκομαι στον 3ο οροφο και η μεγαλυτερη εκταση του σπιτιου ειναι εκτεθημενη - δεν καλυπτεται απο καποιο αλλο σπιτι.
    Η αντλια αντικατεστησε ημιαυτονομη θερμανση με λεβητα πετρελαιου.
    Μετα την εγκατασταση ο τεχνικος ο οποιος αν και εμοιαζε αρκετα εμπειρος (blue dealer κτλ) αποδειχτικε <<λιγος>> αφου δεν ηξερε καν τις περισοτερες παραμετρους (set points) που εχει αντλια, πχ μου αφησε την εργοστασιακη ρυθμιση αυτοματου περιορισμου θερμανσης στους 18 βαθμους, τοποθετησαν τον θερμοστατη - χειριστιριο σε σημειο που ακριβως απο πισω βρισκοντε οι σωληνες για το μποιλερ (εδειχνε παντα λαθος περισοτερη θερμοκρασια οτι ειχα στον χωρο), δεν γνωριζε οτι υπαρχει παραμετρος διορθωσης της ενδειξης θερμοκρασιας χωρου λογο αποκλισης θερμιστορ, λογο μονοφασικου ρευματος ειχαμε πει οτι θα ενεργοποιησει την παραμετρο περιορισμου ρευματος (εχει 2 επιλογες στα 18,4 Α και στα 15 Α) ξεχασε τελικα να το κανει.
    Μου εχουν δημιουργηθει οι ακολουθες αποριες βαση της λειτουργιας του συστηματος.

    Παρατηρησα οτι παιζοντας με την εξερχομενη θερμοκρασια απο την αντλια πχ 45 βαθμοι κελσιου με εξωτερικη θερμοκρασια περιπου 6 - 7 βαθμους η αντλια κραταει σχεδον σταθερη θερμοκρασια στο σπιτι στους 22.0 βαθμους.Αυτο εχει ως αποτελεσμα στο να δουλευει συνεχομενα η αντλια χωρις start stop ολο σχεδον το 24 ωρο.
    Αν ανεβασω στους 50 βαθμους την εξερχομενη θερμοκρασια το σπιτι θα πιασει πιο γρηγορα την επιθυμητη θερμοκρασια με λιγοτερες ωρες λειτουργιας με περιπου 8 start stop το 24 ωρο.

    Η απορια μου ειναι στο τι τελικα συμφερει περισοτερο οικονομικα, χαμηλη θερμορκασια εξαγωγης με συνεχομενη λειτουργια αντλιας η μεγαλυτερη θερμοκρασια εξαγωγης με start stop του μηχανηματος.Στην πρωτη περιπτωση πρεπει να υπολογισουμε οτι λογικα περισοτερες ωρες λειτουργιας = περισοτερες φθορες μηχανηματος αλλα και απο την αλλη λογο inverter στην 2η περιπτωση περισοτερο φορτιο = περισοτερες στροφες συμπιεστων = μεγαλυτερες φθορες λογο ταχυτητας?.
    Αλλη μια διαπιστωση επισης ειναι οτι στα start stop μεχρι το μηχανημα να πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια εξαγωγης το KWHμετρο γραφει σαν τρελλο...
    Τωρα την ωρα που γραφω εχω εξωτερικη θερμοκρασια 3 βαθμους και με θερμοκρασια εξαγωγης 45 βαθμους εχω καταναλωση περιπου 1 ΚWH και το σπιτι εχει σταθερη θερμοκρασια (το τσεκαρω με 3 διαφορετικα θερμομετρα).
    Το συστημα υποστιριζει και την αυτοματη αντισταθμιση βαση καιρικων συνθηκων (εξωτερικη θερμοκρασια).Οι αρχικες του ρυθμισεις του ηταν χαμηλοτερη εξωτερικη θερμοκρασια -10 με θερμοκρασια εξαγωγης νερου απο την αντλια 70 βαθμους , υψηλοτερη εξωτερικη θερμοκρασια 15 βαθμους με θερμοκρασια εξαγωγης νερου 45 βαθμους.
    Ο τεχνικος τα ειχε ρυθμισει στην χαμηλη εξωτερικη θερμοκρασια να εχει θερμοκρασια εξαγωγης 70 βαθμους ενω στην υψηλη εξωτερικη θερμοκρασια στους 60 βαθμους.
    Το boiler για ζεστο νερο χρησης το εχω προς το παρων κλειστο αφου με 45 βαθμους της αντλιας δεν αρκει και ετσι θερμενω το ζνχ με αντισταση(4 KW).
    Εδω ερχεται και το δευτερο και και πιο συνθετο μερος του προβληματος περι οικονομιας με την απορια αν θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα με θερμοκρασια εξαγωγης νερου απο την αντλια μεγαλυτερους παντα των 55 βαθμων. Με μια πρωτη συντομη δοκιμη διαπιστωσα οτι και παλι σε μια τετοια περιπτωση ουσιαστικα επειδη το δοχειο ζνχ λογω οτι ηταν υπολογισμενο για θερμανση με λεβητα πετρελαιου παλι δεν προλαβενει να ζεσταθει το ζνχ γιατι η αντλια σταματαει απο τον θερμοστατη δωματιου (στο σαλονι)...

    Τελος ο περιορισμος ρευματος κατα ποσο επηρεαζει το COP της αντλιας?Λογω μονοφασικου οπως ανεφερα και στην αρχη η αντλια δουλευει <<κομενη>> γιατι ειμαι οριακα στην ενταση του ρευματος(γενικη ασφαλεια 32 Α)

    Ευχαριστω εκ των προταιρων για την βοηθεια σας και ζηταω συγνωμη για το μεγεθος του κειμενου.
    Last edited by Nikos1977; 04-12-2013 at 04:44:29.

Παρεμφερή θέματα

  1. Επιλογή μεγέθους και διαστασιολόγηση αντλίας θερμότητας
    από tempo στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταία απάντηση: 27-12-2016, 00:38:14
  2. ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από crimson στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταία απάντηση: 02-01-2016, 01:01:57
  3. Διαστασιολόγηση αντλίας θερμότητας για οικιακή χρήση
    από mezzanine στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 07-03-2014, 22:21:05
  4. Χρήση ή όχι αντλίας κενού κατά την εγκατάσταση κλιματιστικού ;
    από bkosmos στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 26-08-2013, 21:45:25
  5. η βέλτιστη λυση
    από gianniat στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 07-03-2006, 12:19:28

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό