Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 12

Θέμα: Εγκατασταση αντλιων θερμοτητας σε νεα οικοδομη και το χαος....

Threaded View

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2015
    Θέση
    Περιστερι
    Ιδιότητα:
    Μηχανικος Η/Υ
    Απαντήσεις
    5

    Εγκατασταση αντλιων θερμοτητας σε νεα οικοδομη και το χαος....

    Καλησπεριζω ολο το φορουμ μιας και ειναι η πρωτη μου αναρτηση
    Χτιζω 2 μεζονετες Στο περιστερι 125τμ εκαστη (η μια πανω στην αλλη) -καθαρος χωρος θερμανσης περιπου 85 τετραγωνικα/μεζονετα
    Εχει αποφασιστει οτι θα μπει ενδοδαπεδια σε συνδιασμο με αντλιες θερμοτητας
    στο μπαλκονι του 1ου και του 3ου οροφου εχει κατασκευαστει erker προκειμενου να μπει η εσωτερικη μοναδα της αντλιας ενω ο συμπιεστης θα παει ταρατσα.
    Επισης θα μπουν ηλιακοι με το boiler στην ταρατσα χωρις να συνδεονται με τις αντλιες για ZNX

    Θα μου πειτε γιατι δεν το συνδιαζω; Εδω ξεκιναει το προβλημα! εχω παει σε πανω απο 5 προμηθευτες και εγκαταστατες αντλιων θερμοτητας και ο καθενας προτεινει τα δικα του . Σκεφτειτε οτι θελουμε να μας πουνε τα καλωδια ρευματος που θα χρειαστουμε να περασει ηλεκτρολογος και ο καθενας μας λεει διαφορετικα (για την ιδια μαρκα)! σημειωτεον οτι κοιταμε για Hitachi Yutaki αν και δεν ειμαι αρνητικος σε αλλη μαρκα
    Ετσι αποφασισα να το ZNX να ειναι απο τα ηλιακα (σε συνδιασμο με αντισταση) και η αντλια μονο για θερμανση της ενδοδαπεδιας γιατι δεν εμπιστευομαι κανενα εγκαταστατη πλεον οπως επισης και για μειωση του κοστους εγκαταστασης

    Τωρα, στις αντλιες, ακουω για δοχειο αδρανειας, για αντισταθμιση , για εσωτερικους θερμοστατες (θελω μια ανεξαρτητη ζωνη σε καθε οροφο) και πολλα αλλα και εχω χασει τον μπουσουλα. Ποιον να εμπιστευτω να μου κανει μια σωστη μελετη και τι προδιαγραφες να ζητησω; Ακομα ποια μαρκα αντλιας ειναι η πιο αποδοτικη στις χαμηλες/ μεσαιες θερμοκρασιες, δεδομενου οτι θα χρειαστω περιπου 10-11 kw ονομαστικη ισχυ

    σημειωτεον οτι για την ψυξη απορριφθηκε η χρηση fan coil λογω κοστους , πολυπλοκοτητας εγκαταστασης και θα γινει με απλα aircondition (με ενα καλυπτεται ολος ο ενας οροφος) οποτε μιλαμε μονο για θερμανση με τις αντλιες θερμοτητας
    Last edited by spyros10; 20-03-2015 at 13:11:36.

Παρεμφερή θέματα

  1. Συνδυασμός αντλιών
    από stelios lampadakis στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 136
    Τελευταία απάντηση: 18-03-2010, 16:54:35
  2. φυσικό αέριο σε οικοδομή
    από mixman στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία απάντηση: 11-03-2010, 20:10:53
  3. εγκατασταση αεριου σε νεα οικοδομη
    από nondaspan στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 28-12-2009, 21:45:03
  4. BOILER ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΗ
    από ZAF στο φόρουμ Κανονισμοί
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταία απάντηση: 04-03-2008, 00:24:43
  5. εκθεση οικοδομη στο ΕΚΕΠ.
    από grplumer στο φόρουμ Ασχετα...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 14-04-2006, 09:21:05

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό