Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 8 από 8

Θέμα: Επιλογη "εξυπνου" θερμοστατη και Internet control

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Αθηνα
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    14

    Επιλογη "εξυπνου" θερμοστατη και Internet control


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπερα,

    ανοιγω νεο θεμα σχετικα με την επιλογη/ αντικατασταση θερμοστατη μιας και δε βρηκα κατι προσφατο και σχετικο να παιζει.

    Τα τελευταια χρονια βολευομαι με εναν Siemens RDE10.1DHW με εβδομαδιαιο προγραμματισμο και για το ΖΧΝ. Αν και με καλύπτει ψηνομαι να τον ανατικαταστησω με καποιον που να μπορω με καποια android εφαρμογη να τον δουλευω απομακρυσμενα.
    Ψαξε ψαξε, εχω βρει μεχρι στιγμης τον
    SALUS IT500 ( https://www.amazon.co.uk/SALUS-IT500...0107723&sr=1-6 )
    και τον
    Hive ( http://www.screwfix.com/p/hive-activ...ermostat/5215j )
    οι οποιοι εχουν εξοδο και για ΖΝΧ.

    Δεν ξερω αν ο nest εχει εξοδο και για ΖΝΧ και δε ξερω ποια αλλη εταιρια εχει κατι αντιστοιχο. Σχεδον ολα αποτελλουνται απο 2-3 κομματια που επικοινωνουν μεταξυ τους ασυρματα ενω στο Internet βγαινει το ενα απο αυτα (to hub που συνδεεται στο router).


    Αν αφησουμε κατα μερος το θεμα κοστους και αν θα βγαλει ποτε τα λεφτα του κλπ κλπ κλπ, αυτοι οι θερμοστατες γενικα δουλευουν? Ειναι αξιοπιστοι? Επιβεβαιωνουν την καθε αλλαγη που γινεται απομακρυσμενα? Και τελος εχουν τιποτα "περιεργες" απαιτησεις εγκαταστασης? Φανταζομαι ολοι τους θα δουλευουν με μπαταριες δεν απαιτουν ουδετερο

    Οποια πληροφορια απο καποιον με εμπειρια απο τετοια gadgetakia ειναι θεμιτη...

    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    κοιτα και εδω που εχει καποιους ισως κανουν για την εφαρμογη σου. http://www.aenaos-sa.gr/wi-fi-momit-home

  3. #3
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Αν ειναι κατι αξιοπιστο δε θα εχεις κανενα προβλημα.
    Τι εγκατασταση εχεις;
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  4. #4
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Αθηνα
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    14
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον nkx Εμφάνιση απάντησης
    Αν ειναι κατι αξιοπιστο δε θα εχεις κανενα προβλημα.
    Τι εγκατασταση εχεις;
    κλασσικη αυτονομια. Το μποιλερ εχει δικη του ηλεκτροβανα την ενεργοποιω ξεχωριστα, για αυτο προτιμω θερμοστατη και με επαφη για ΖΝΧ αλλα το ζητουμενο ειναι να μην απαιτει ουδετερο όπως ο siemens RDE10.1DHW που εχω τωρα.
    Last edited by elpa; 26-11-2016 at 23:14:55.

  5. #5
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Ευκολο...0
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  6. #6
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον elpa Εμφάνιση απάντησης
    κλασσικη αυτονομια. Το μποιλερ εχει δικη του ηλεκτροβανα την ενεργοποιω ξεχωριστα, για αυτο προτιμω θερμοστατη και με επαφη για ΖΝΧ αλλα το ζητουμενο ειναι να μην απαιτει ουδετερο όπως ο siemens RDE10.1DHW που εχω τωρα.
    Καλησπερα !
    Συνηθως η καλωδιωση απο λεβητοστασιο ειναι 3 καλωδια : Φαση - ουδετερος και επιστροφη στην ηλεκτροβανα (?) . Λογικα σε τετοιες εγκαταστασεις να παιζει ο συγκεκριμενος θερμοστατης . Με ενδιαφερει και μενα το θεμα .

  7. #7
    Καλημέρα. Ανασταίνω λίγο το θέμα για μερικές ερωτήσεις. Το σύστημα ατομικής θέρμανσης του διαμερίσματος μου αποτελείται από έναν λέβητα πετρελαίου και μια δεξαμενή ΖΝΧ στο υπόγειο (όπου με μια ηλεκτροβάνα επιτυγχάνεται να έχω μονο ΖΝΧ το καλοκαίρι π.χ.) Αυτή τη στιγμή, στο διαμέρισαμα έχω έναν παλιο θερμοστάτη της Olympia Electronics με ακρίβεια 1oC, το οποίο δεν το θεωρώ πλεον καλό, μιας κ νιωθω το σπίτι να κρυώνει πριν ξανα πάρει μπρος ο θερμοστάτης. Οπότε σκέφτομαι να κάνω αλλαγή. Θα μπορούσα να πάρω έναν που να έχει απλά μικρότερο διαφορικό. Ωστόσο, σκέφτομαι αφού θα μπω που θα μπω στη λογική να τον αλλάξω, γιατί να μην κάνω το σύστημα λίγο πιο future-proof. Επομένως, με ενδιαφέρει κ ο χειρισμός μέσω wifi - εφαρμογής.
    Βρίσκω τον Hive στα 150ε περίπου από Αmazon.uk. Θα δουλεύει εδώ αυτός? Έχει κάποιος καμία εικόνα για την ποιότητα - αξιοπιστία του εν λόγω θερμοστάτη?
    Σαν εναλλακτική υπάρχει κ ο ελληνικός Olympia Electronics 851. Καμία γνώμη για αυτόν? Ευχαριστώ πολύ!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικος
    Απαντήσεις
    23

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον arisermpo Εμφάνιση απάντησης
    Καλημέρα. Ανασταίνω λίγο το θέμα για μερικές ερωτήσεις. Το σύστημα ατομικής θέρμανσης του διαμερίσματος μου αποτελείται από έναν λέβητα πετρελαίου και μια δεξαμενή ΖΝΧ στο υπόγειο (όπου με μια ηλεκτροβάνα επιτυγχάνεται να έχω μονο ΖΝΧ το καλοκαίρι π.χ.) Αυτή τη στιγμή, στο διαμέρισαμα έχω έναν παλιο θερμοστάτη της Olympia Electronics με ακρίβεια 1oC, το οποίο δεν το θεωρώ πλεον καλό, μιας κ νιωθω το σπίτι να κρυώνει πριν ξανα πάρει μπρος ο θερμοστάτης. Οπότε σκέφτομαι να κάνω αλλαγή. Θα μπορούσα να πάρω έναν που να έχει απλά μικρότερο διαφορικό. Ωστόσο, σκέφτομαι αφού θα μπω που θα μπω στη λογική να τον αλλάξω, γιατί να μην κάνω το σύστημα λίγο πιο future-proof. Επομένως, με ενδιαφέρει κ ο χειρισμός μέσω wifi - εφαρμογής.
    Βρίσκω τον Hive στα 150ε περίπου από Αmazon.uk. Θα δουλεύει εδώ αυτός? Έχει κάποιος καμία εικόνα για την ποιότητα - αξιοπιστία του εν λόγω θερμοστάτη?
    Σαν εναλλακτική υπάρχει κ ο ελληνικός Olympia Electronics 851. Καμία γνώμη για αυτόν? Ευχαριστώ πολύ!
    Εγώ τώρα τελευταία αγόρασα το BS-812 της Olympia Electronics. Ότι χειρότερο. Ευτυχώς κόστισε 32 Ευρώ και δεν πέταξα πολλά χρήματα. Ξανατοποθέτησα της Aube ( TH-135) που δουλεύει εξαιρετικά. Το πιο σημαντικό σε ένα θερμοστάτη είναι να δουλεύει καλά σαν θερμοστάτης. Αν έχει πρόβλημα στην βασική του λειτουργία δεν σώζεται ούτε με wifi ούτε με τίποτα. Δεν θα ξανααγόραζα θερμοστάτη της Olympia Electronics.

Παρεμφερή θέματα

  1. Οικονομικοί "Ανοξείδωτοι" ηλιακοί θερμοσίφωνες
    από monachus στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 03-06-2014, 17:45:06
  2. Φιλιέρα 1/2"
    από energeia στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 18-12-2013, 14:49:19
  3. Ο "Κατάλογος" συνδέσμων
    από monachus στο φόρουμ Σχόλια, προτάσεις και νέα του monachos.gr
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 12-07-2013, 19:09:49

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό