Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 5 από 5

Θέμα: βελτιώσεις σε ενεργειακό τζακι νερού.

  1. #1

    βελτιώσεις σε ενεργειακό τζακι νερού.


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Χρειάζομαι απόψεις για να βελτιώσω την απόδοση του ενεργειακου τζακιου νερου που έχω....

    Εδώ και κάποιες 2 σεζόν (είμαι στην τρίτη) εχω βάλει ενα edilkamin Idro 50 για να θερμάνω ενα διαμέρισμα 103τμ (45 στο σαλόνι ζεσταίνονται αερόθερμα τα υπόλοιπα με νερό).

    Η συνδεσμολογία απλή:
    έξοδος ζεστού από το τζάκι (την μια απο τις 2)--> κυκλοφορητής --> συλλέκτες διαμερίσματος --> σώματα και πίσω.Στη επιστροφή είναι συνδεδεμένο ένα δοχείο διαστολής 40 λτ για την πλήρωση του συστήματος τοποθετημένο περίπου 2 μέτρα από το ψηλότερο σημείο του δικτύου.
    Πέρυσι , αντικατέστησα τον υδροστάτη με ένα ηλεκτρονικό της Tieme .Μπηκε αισθητηρας με ενα κυάθιο στην άλλη έξοδο του τζακιου για καλύτερη παρακολούθηση. Μετρήσεις θερμοκρασίας στα εισερχόμενα νερά δεν εχω.

    Το τζάκι μέχρι αύτο το χειμώνα το δούλευα χαμηλά (45 βαθμους στα νερά) μιας και παραπάνω απλά σκάγαμε στο σπίτι. Αποθέσεις κρεόζωτου είχα αλλά μέτριες.

    Φέτος βγήκε ανάγκη να συνδέσω και κάποιες 5500 θερμίδες ακόμα στην κατανάλωση, σε διπλανό διαμέρισμα που συνδέθηκε με μια διακλάδωση στις δικές μου σωλήνες.Τοσες περίπου δεν χρησιμοποιούσα λόγω της αερόθερμης λειτουργίας στο σαλόνι. Ανέβασα στον υδροστάτη τα νερά στους 50 και παρατήρησα πως τα κρατάει άνετα εκεί με φλογα μέτρια μικρή.Η κατανάλωση ανέβηκε αναλογικά κατά 1/3

    Σκέφτομαι να βελτιώσω την εγκατάσταση είτε με εναλλάκτη ,είτε με buffer ,
    ώστε να ανεβάσω παραπάνω θερμοκρασία στα νερά τόσο της εστίας (ώστε να μειωθεί η πίσα στην εστία) ,όσο και των νερών χρήσης προς τα σώματα.
    Η συνδεσμολογία που σκέφτομαι είναι αυτή που διαχωρίζει τα νερά του τζακιου από αυτά που καταλήγουν στα σώματα.
    Αυτό είτε με εναλλάκτη είτε με buffer (με σύνδεση του τζακιου μόνο στην σαρμπαντίνα )

    Πιστεύετε πως θα αποδώσει κατι τέτοιο?
    Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω ?
    Last edited by grlazy; 27-12-2013 at 10:53:29.

  2. #2
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον grlazy Εμφάνιση απάντησης

    Σκέφτομαι να βελτιώσω την εγκατάσταση είτε με εναλλάκτη ,είτε με buffer ,
    ώστε να ανεβάσω παραπάνω θερμοκρασία στα νερά τόσο της εστίας (ώστε να μειωθεί η πίσα στην εστία) ,όσο και των νερών χρήσης προς τα σώματα.
    Η συνδεσμολογία που σκέφτομαι είναι αυτή που διαχωρίζει τα νερά του τζακιου από αυτά που καταλήγουν στα σώματα.
    Αυτό είτε με εναλλάκτη είτε με buffer (με σύνδεση του τζακιου μόνο στην σαρμπαντίνα )
    Δεν νομίζω πως με αυτούς τους δύο τρόπους θα ανεβάσεις την απόδοση του τζακιού
    Σίγουρα όμως μπορείς να κάνεις έλεγχο της θερμοκρασίας προσαγωγής και της θερμοκρασίας του τζακιού αλλά αυτό μπορείς να το κάνεις και με μια τρίοδη θερμοστατική βάνα

  3. #3
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Τρίοδη θερμοστατική σε ξυλολέβητα που λειτουργεί στους 40οc δεν γίνεται.
    Αρα θα πρέπει να εγκατασταθεί δοχείο αδρανείας και κατά τη γνώμη μου το τζάκι θα λειτουργήσει πολύ καλύτερα, χωρίς πίσσες, και οικονομικότερα, προσφέροντας καλύτερη ποιότητα θέρμανσης.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  4. #4
    Καλημέρα και καλη χρονιά.
    Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις.
    Συγχωρήστε την αγνοια μου αλλα δεν είμαι του χώρου.
    Αυτο με το buffer με ψηνει εδω και καιρό .
    θελω να παρω ενα με 2 σαρμπαντινες (εναλλάκτες) , ώστε στον ενα να μπει το τζακι (τζακι,κυκλοφορητης,buffer και πισω στο τζακι) και στο δευτερο -μελοντικά ομως- να έχω ενα συλλεκτη κενου ώστε να προθερμένω τον όγκο (καπου στα 300λτ φανταζομαι).Τραβηγμενο να παρω ενα με tank in tank ώστε να εχω και νερα χρήσης για το μπάνιο ?
    Τα νερά του buffer με δευτερο κυκλοφοριτή θα καταλήγουν στις καταναλώσεις (σώματα).

    Ο υδροστάτης ειναι ενας ηλεκτρονικός της tiemme
    http://www.tiemmeelettronica.it/en/prodotto/7/50.aspx

    ξερω πως εκτος απο τον κυκλοφορητη που έχω, παιρνει και ελεγχο μιας βανας τριοδης είτε κυκλοφορητη με ξεχωριστό temprature setting . Αυτο θα μπορούσε να είναι χρήσιμο στην περίπτωση τριοδης ώστε να ανοιγει στους 65(πχ) ενω ο κυκλοφορητης γυρίζει τα νερα στους 40 (ας πούμε).

    Σε περίπτωση buffer ,δεδομένο πως ο υδροστάτης δεν έχει ελεγχο δευτερου σετ αισθητηρα εξόδου, βλεπω καποιο υδροστάτη εκει να ξεκινάει στους 60 να στέλνει τα νερα στα σωματα με δευτερο κυκλοφορητη.


    Τι λετε για αυτο?






  5. #5

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    ok.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Για την τρίοδη υπάρχει υποστηριξη απο τον υδροστατη Tiemme tc110, οπως και για δευτερο probe θερμοκρασιας νερων επιστροφής (???) και μια βοηθητική μεσω NO/NC επαφων ρελε.
    Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως θελω buffer καπου στα 250-350λτ με μια σαρπαντινα (εναλλακτη ?) η και 2 για μελοντικό ηλιακο πανελ .Πιθανόν να βολέψει και ενα tank in tank για ζεστο νερο στο σπίτι.
    Στην σαρμπαντίνα θα συνδεθει το τζακι και θα κυκλοφορει τα νερά του μόνο εκει.
    Μέσω ενσωματωμένου θερμοστάτη στο buffer θα ξεκινάει να στέλνει νερά απο τον κυρίως όγκο του buffer οταν φτάσουν κάποια ελάχιστη θερμοκρασία.
    Σωστά ?

    Υπάρχουν μονο buffer που μπαινουν σε αποθηκες η υπάρχουν και άλλα που μπαινουν σε ταράτσα ?
    θα με βολευε πολύ δεδομένο πως βρισκομαι τελευταίο πατωμα και μπορώ να πιασω την γραμμη προς τους συλέκτες απο εκει χωρις ζημια στο διαμερισμα.
    Last edited by grlazy; 03-01-2014 at 13:28:22.

Παρεμφερή θέματα

  1. Μετατροπή τζακιού σε ενεργειακό
    από Scrooge στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταία απάντηση: 30-12-2012, 20:51:08
  2. Ενεργειακό Υδραυλικό Τζάκι
    από Moutro στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 29-09-2012, 08:43:41
  3. Ενεργειακό τζάκι νερού
    από kazas στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 06-06-2011, 10:52:46
  4. «Ενεργειακό πιστοποιητικό» για κάθε κτίριο
    από burnerman στο φόρουμ Ειδήσεις.
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταία απάντηση: 01-04-2010, 18:18:47
  5. Ενεργειακό τζάκι και θερμοστάτης χώρου
    από panser στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταία απάντηση: 11-02-2010, 21:23:00

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό