Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 14

Θέμα: Αντλία θερμότητας Yutaki και Intelligent controls για αυτονομία

  1. #1
    Μέλος aNodyNos's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    Πειραιάς
    Ιδιότητα:
    Ηλ/γος Μηχ/κος Τηλ/ων
    Απαντήσεις
    42

    Αντλία θερμότητας Yutaki και Intelligent controls για αυτονομία


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρακάτω δίνω ένα παράδειγμα πως μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει τα δυο intelligent control της Yutaki για να έχει αυτονομία σε δύο κυκλώματα χαμηλών θερμοκρασιών. Ο λόγος που ανοίγω αυτό το θέμα είναι γιατί η Hitachi δεν το κάνει ξεκάθαρο πουθενά ότι μπορεί η Α/Θ να «παίξει» έτσι και κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλή λύση αν κάποιος θέλει αυτονομίες, πχ σε μια μεζονέτα.

    Αυτό που παρατήρησα εγώ στην μέχρι τώρα χρήση της Α/Θ χωρίς ενεργή ανάδραση χώρου είναι ότι υπάρχουν περιπτώσεις που η καμπύλη δεν αρκεί, όσο fine tuning και να κάνεις και εξηγώ.

    Ρυθμίζω την αντιστάθμιση της Yutaki σε μια καμπύλη και περιμένω για Χ βαθμούς έξω, Ψ βαθμούς νερό προσαγωγής. Έλα όμως που ιδίως το τελευταίο διάστημα που ψύχρανε ο καιρός, έχω παρατηρήσει αυξομειώσεις μπορεί και 2 βαθμούς μέσα στο σπίτι με απλές καθημερινές κινήσεις που απλά η αντλία δεν της αντιλαμβάνεται όπως πχ να κλείσω το βράδυ τα ρολά ή απλά να ανάψω για 2-3 ώρες το τζάκι ή να ανοίξω το παράθυρο για να αεριστεί ο χώρος ή έχει έξω Χ βαθμούς με άπνοια και την επόμενη μέρα τους ίδιους βαθμούς αλλά με 6 μποφόρ (πράγμα σύνηθες στην γειτονιά μου) και χίλια δυο άλλα μικροπράγματα.

    Ο μόνος τρόπος για να λυθεί αυτό το πρόβλημα σωστά, είναι η ενεργή ανάδραση στην αντιστάθμιση της Α/Θ με την πραγματική και επιθυμητή θερμοκρασία χώρου και η άμεση επιρροή στο νερό προσαγωγής.

    Καταρχάς να επισημάνω ότι η Hitachi δίνει τρεις διαφορετικούς θερμοστάτες (για την ακρίβεια έναν θερμοστάτη και δυο αισθητήρια χώρου)
    1. ATW-RTU-01 (Θερμοστάτης χώρου On/Off)
    2. ATW-RTU-02 (Intelligent αισθητήριο χώρου μαζί με τον RF receiver)
    3. ATW-RTU-03 (Intelligent αισθητήριο χώρου χωρίς τον RF receiver)
    O RF receiver συνδέεται καλωδιακά με την πλακέτα της Yutaki και έχει τη δυνατότητα να συγχρονίσει ασύρματα με RF, με παραπάνω από ένα Intelligent αισθητήρια γι αυτό και το ATW-RTU-02 τον συμπεριλαμβάνει ενώ το ATW-RTU-03 έρχεται χωρίς τον receiver.

    Μιας και στο σπίτι υπάρχει ενδοδαπέδιο σύστημα θέρμανσης η επιλογή των On/Off θερμοστατών όπου θα έστελναν απλά ένα Thermo Off στην αντλία δεν θα δούλευε σωστά άρα μόνη λύση τα intelligent αισθητήρια χώρου.

    Ας αρχίσουμε με τα παρακάτω δεδομένα.
    • Στο σπίτι οι δύο κύριοι όροφοι και δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις προσαγωγής νερού για να επιτύχουν την ίδια θερμοκρασία χώρου με Χ θερμοκρασία περιβάλλοντος. Ο 2ος έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις.
    • Η αντιστάθμιση που έχω σήμερα λόγο ασυμβατότητας δεν μπορεί να επέμβει στην Yutaki και να αλλάξει την προσαγωγή του νερού με βάση τις ανάγκες του κάθε ορόφου, μπορεί απλά να στέλνει thermo Off / On (που δεν μου λύνουν το πρόβλημα) οπότε είμαι αναγκασμένος να έχω την καμπύλη της Yutaki λίγο πιο ψηλά για να καλύπτει τους δύο ορόφους και η αντιστάθμιση της Siemens «κόβει» μέσω τις τρίοδης την θερμοκρασία προσαγωγής συνήθως στον πρώτο όροφο, αλλά δεν μπορεί να απαιτήσει παραπάνω από την Yutaki, πρέπει να αρκεστεί σε ότι της δίνει αυτή με βάση την καμπύλη.

    Ας ονομάσουμε τον δεύτερο όροφο κύκλωμα ΗΤ για την Yutaki (δηλαδή υψηλότερων απαιτήσεων σε θερμοκρασίες προσαγωγής) και τον πρώτο όροφο κύκλωμα LT (δηλαδή χαμηλότερων απαιτήσεων σε θερμοκρασίες προσαγωγής). Παραμετροποιώντας το original σχέδιο της Hitachi για δύο κυκλώματα (Service Manual σελίδα 120) προκύπτει το παρακάτω (οι υδραυλικοί διαχωριστές είναι στην ουσία ένας).



    Με την χρήση του ATW-RTU-02 και του ATW-RTU-03 η αντιστάθμιση της Yutaki θα έχει ανάδραση από την θερμοκρασία χώρου και θα αλλάζει την θερμοκρασία προσαγωγής στον πρώτο και στον δεύτερο όροφο ανάλογα. Στον δεύτερο (ΗΤ) θα παράγει και θα παρέχει ότι υπολογίζει ότι χρειάζεται κάθε στιγμή και στον πρώτο (LT) θα δίνει ή της ίδιας η μέσω μίξης μικρότερης θερμοκρασίας προσαγωγή νερού. Με δεδομένο πάντα ότι οι απαιτήσεις το πρώτου (LΤ) είναι <= με αυτές του δεύτερου (ΗΤ) αυτή η λύση θα λειτουργήσει τέλεια διότι η Α/Θ θα ετοιμάζει νερό για τις ανάγκες του δεύτερου και ο πρώτος η θα ζητάει και θα παίρνει τα ίδιο νερό μέσω του υδραυλικού διαχωριστή ή θα ζητάει κάτι λιγότερο οπότε θα κλείνει η τρίοδη όσο πρέπει και το παραπάνω παραγόμενο νερό θα γυρίζει πάλι μέσω του υδραυλικού διαχωριστή στο δοχείο αδρανείας και θα ρίχνει το ΔΤ οπότε θα ανεβάζει το CoP.

    Τέλος, επειδή έχω ήδη 2 κυκλοφορητές Wilo και 2 τρίοδες με moter Siemens.
    • Στο κύκλωμα HT απλά θα γυρίσω την τρίοδη full open και το μοτερ της θα το γυρίσω στο Manual ώστε να μην ελέγχεται αυτόματα από τίποτα.
    • Στο κύκλωμα LT θα συνδέσω το μοτερ της τριοδης στις επαφές (15, 16, 17) της πλακέτας τις Yutaki ώστε πλέον να το ελέγχει αυτή και τον κυκλοφορητή της Wilo θα τον συνδέσω στις επαφές (17 & 18) μέσω ρελέ, ώστε να το ελέγχει επίσης η Yutaki.
    • Τον receiver του ATW-RTU-02 τον συνδέω στις επαφές (3 & 4) της Yutaki με καλώδιο LiYCY (2x1)

    Τα παραπάνω τα επιβεβαίωσα και με την ΑΒΒ και πήρα θετική απάντηση ότι θα δουλέψει μια χαρά.
    Συνημμένες μικρογραφίες Συνημμένες μικρογραφίες uermansi.jpg‎  
    Last edited by aNodyNos; 14-12-2013 at 11:00:16.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2009
    Θέση
    komotini, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7
    Καλημέρα και χρόνια πολλά,

    καταρχήν συγχαρητήρια για το επίπεδο του forum, τόσο για τις τεχνικές γνώσεις που παραθέτονται ελεύθερα εδώ μέσα όσο και για το επίπεδο αντιπαράθεσης μέσω επιχειρημάτων και μόνο.

    Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα για το συγκεκριμένο μηχάνημα συνοψίζοντας και τις απορίες που μου δημιουργήθηκαν διαβάζοντας και άλλα σχετικά posts στο forum.

    Αφορά την αυτονομία χώρων μέσω ενδοδαπέδιας με το συγκεκριμένο μηχάνημα. Τις διαπιστώσεις που έχει κάνει ο φίλος aNodyNos λογικά παρατηρούνται σε όλες τις κατοικίες. Είτε με το άναμμα του τζακιού, είτε με ηλιοφάνεια τους χειμερινούς μήνες στα νότια ανοίγματα, μπορεί να υπάρξει διαφορά θερμοκρασίας στους χώρους, εάν το σύστημα ελέγχεται από ένα θερμοστάτη χώρου.

    Εάν το μηχάνημα (Hitachi Yutaki S) το ρυθμίσουμε στη διαμόρφωση θέρμανσης χώρου (σελίδα 44 από 63 του εγχειριδίου χρήσης που έχει ανέβει στο forum) να είναι σταθερή τιμή (που όπως αναφέρει και το εγχειρίδιο η κατάσταση υπολογισμού ρυθμίζει τη ρύθμιση θερμοκρασίας του κυκλώματος σε μια καθορισμένη τιμή, αναγκάζοντας τη μονάδα να το διατηρήσει) , και την αυτονομία χώρων την ελέγξουμε με ένα εξοπλισμό όπως αυτόν της oj electronics δεν θα έχουμε τα οφέλη του dc inverter;

    Να διευκρινίσω ότι το project είναι ακόμα σε φάση σχεδιασμού (ενδοδαπέδια με αυτονομία και αντλία θερμότητας μοντέλο της Hitachi Yutaki S) για αυτό και οι ερωτήσεις μου είναι τόσο γενικές.

  3. #3
    Μέλος aNodyNos's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    Πειραιάς
    Ιδιότητα:
    Ηλ/γος Μηχ/κος Τηλ/ων
    Απαντήσεις
    42
    Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρόνια σε όλους...

    Φίλε thkera δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα ακριβώς τι προτείνεις να κάνεις μιας και δεν ξέρω το oj electronics που αναφέρεις όμως νομίζω οτι δεν θα πετύχεις βέλτιστη λειτουργία της Α/Θ.

    Η Yutaki δίνει την δυνατότητα με τους δικούς της θερμοστατες χώρου να παρεμβαινεις στην θερμοκρασια προσαγωγής τους νερου με βάση την επιθυμητή και την πραγματική θερμοκρασια χώρου, πέρα απο την εξωτερική. Αυτό έχει το θετικό οτι ανα πάσα στιγμή η αντλία δουλεύει αποδοτικότερα ώστε να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα οικονομικά.

    Αυτό που περιγράφεις εσύ μάλλον θα δίνει απλά ενα on/off στην αντλία όταν φτάσει η θερμοκρασια χώρου εκεί που έχεις ορίσει όμως ιδίως για ενδοδαπεδιο δεν ειναι καλή λύση λόγο της αδράνειας που έχει αυτή. Ψάξε σχετικά post στο φόρουμ έχουν γραφτεί παρά πολλά για το θέμα.

    Γνώμη μου να συνδιασεις με τα χειριστήρια που δίνει η Hitachi για να έχεις σωστή ανάδραση. Εγώ την άλλη εβδομάδα τα τοποθετώ και θα μπορώ να πω και αποτελέσματα.

  4. #4
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Αυτό με τα χειριστήρια των εταιριών και τον τρόπο που αυτά επενεργούν στην λειτουργία της αντλίας θερμότητας (Α/Θ) θέλει πολύ κουβέντα. Δυστυχώς οι εταιρίες συνήθως δεν δίνουν όλη την πληροφορία σχετικά με τον τρόπο που λειτουργεί η Α/Θ (και λογικό είναι αφού δε θέλουν να φανερώσουν την τεχνογνωσία τους).

    Anodyne έχεις μήπως λεπτομερή γνώση του τρόπου λειτουργίας της Α/Θ σε συνδυασμό με τους θερμοστάτες? Ξέρεις πως επηρεάζουν τη λειτουργία του κεντρικού ελεγκτή της?

    Αν καταλαβαίνω καλά, μιλάμε για τα 2 σενάρια:
    1) Η αντλία θερμότητας δουλεύει βάση του ελεγκτή της και σε συνεργασία με τους θερμοστάτες της, όπου όμως περιορισμούς στις ζώνες και το πλήθος των θερμοστατών που έχω διαθέσιμους
    2) Η αντλία θερμότητας δουλεύει με βάση το δθ και την θερμοκρασία επιστροφής της και πλέον τοποθετώ εγώ έναν ελεγκτή, με αναλογικά αισθητήρια θερμοκρασίας σε όσα σημεία θέλω, κάνοντας εγώ τον έλεγχο της εγκατάστασης

    Υπάρχει εμπειρία από κανέναν στα πιο πάνω?

  5. #5
    Συντονιστής marmaou's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2013
    Θέση
    Pallini, Greece.
    Ιδιότητα:
    Μ-Η Μηχανικός
    Απαντήσεις
    171
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον ziko Εμφάνιση απάντησης
    Αυτό με τα χειριστήρια των εταιριών και τον τρόπο που αυτά επενεργούν στην λειτουργία της αντλίας θερμότητας (Α/Θ) θέλει πολύ κουβέντα. Δυστυχώς οι εταιρίες συνήθως δεν δίνουν όλη την πληροφορία σχετικά με τον τρόπο που λειτουργεί η Α/Θ (και λογικό είναι αφού δε θέλουν να φανερώσουν την τεχνογνωσία τους).

    Anodyne έχεις μήπως λεπτομερή γνώση του τρόπου λειτουργίας της Α/Θ σε συνδυασμό με τους θερμοστάτες? Ξέρεις πως επηρεάζουν τη λειτουργία του κεντρικού ελεγκτή της?

    Αν καταλαβαίνω καλά, μιλάμε για τα 2 σενάρια:
    1) Η αντλία θερμότητας δουλεύει βάση του ελεγκτή της και σε συνεργασία με τους θερμοστάτες της, όπου όμως περιορισμούς στις ζώνες και το πλήθος των θερμοστατών που έχω διαθέσιμους
    2) Η αντλία θερμότητας δουλεύει με βάση το δθ και την θερμοκρασία επιστροφής της και πλέον τοποθετώ εγώ έναν ελεγκτή, με αναλογικά αισθητήρια θερμοκρασίας σε όσα σημεία θέλω, κάνοντας εγώ τον έλεγχο της εγκατάστασης

    Υπάρχει εμπειρία από κανέναν στα πιο πάνω?
    Στην Hitachi η χρήση αισθητηρίου θερμοκρασίας χώρου (intelligent thermostat κατά την ορολογία της) οδηγεί στην τροποποίηση της επιθυμητής θερμοκρασίας προσαγωγής ως εξής (σελ. 137-139 του service manual:

    Ttwo = Ttwo OTC + Rfactn x ( RS - RT)

    όπου

    Ttwo: Η προκύπτουσα επιθυμητή θερμοκρασία προσαγωγής
    Ttwo OTCn: Η επιθυμητητή θερμοκρασία προσαγωγής όπως υπολογίζεται βάση της εξωτερικής θερμοκρασίας (αντιστάθμιση)
    Rfactn: Συντελεστής επανόρθωσης (τυπική τιμή 2)
    RS: Επιθυμητή θερμοκρασία χώρου
    RT: Πραγματική θερμοκρασία χώρου

    Η Yutaki S δέχεται δύο αισθητήρια και ρυθμίζει δύο κυκλώματα θέρμανσης. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι η επιθυμητή θερμοκρασία προσαγωγής προσαυξάνεται (ή μειώνεται) κατά το διπλάσιο της απόκλισης της επιθυμητής από την πραγματική θερμοκρασία χώρου. Αντίστοιχα λειτουργεί και ο RVA της Siemens όταν υπάρχει αισθητήριο χώρου. Η εμπειρία μου με τον RVA σε ενδοδαπέδιο και θέρμαναση με λέβητα (θερμοστάτες PID και αισθητήριο χώρου) δείχνει ότι και μόνο με θερμοστάτες PID (π.χ. REV13) μπορεί να επιτύχει κανείς πρακτικά σταθερή θερμοκρασία χώρου (+/- 0.2oC από την επιθυμητή).

    Στην περίπτωση Α/Θ θα ανέμενα η χρήση αισθητηρίων να οδηγεί σε καλύτερες επιδόσεις όσον αφορά την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας (σε σχέση με τη χρήση θερμοστατών PID). Φαντάζομαι ο aNodyNos θα μας ενημερώσει για τα αποτελέσματα όταν εγκαταστήσει τα αισθητήρια.

    Τέλος, για την Yataki S και τον τρόπο ελέγχου της θερμοκρασίας προσαγωγής (του πρώτου κυκλώματος) δεν έχω βρει κάποια χρήσιμη πληροφορία σε αντίθεση με άλλες Α/Θ. Το δεύτερο κύκλωμα ελέγχεται με PID από τρίοδο βαλβίδα. Εάν κάποιος γνωρίζει περισσότερα, είναι ευπρόσδεκτος.

  6. #6
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Μια χαρά τα αναφέρει το manual της Hitachi, αλλά:
    1) Τι γίνεται όταν υπάρχουν 2 κυκλώματα? Πως λειτουργεί ο τύπος και με ποιες θερμοκρασίες? Λαμβάνεται υπόψιν το δυσμενέστερο κύκλωμα από πλευράς απόκλισης από την ρυθμισμένη στο εκάστοτε θερμοστάτη?
    2) Ο συντελεστής Rfactn πως καθορίζεται? Είναι ένα είδος ποινικοποποίησης της κακής θέσης του αισθητηρίου/θερμοστάτη?
    3) Αν έχουμε ένα σπίτι με πολλά ανοίγματα και δωμάτια με διαφορετικούς προσανατολισμούς όλα αυτά περί σταθερής θερμοκρασίας στο επίπεδο πάνε λίγο περίπατο κατά τη γνώμη μου.
    4) Αν ο τύπος που υπολογίζει τη θερμοκρασία setpoint που πρέπει να βγάλει η αντλία θερμότητας, λαμβάνει υπόψιν το δυσμενέστερο κύκλωμα, τότε ένας θερμοστάτης καθορίζει τη λειτουργία την αντλία θερμότητας και κατ'επέκταση όλης της εγκατάστασης.

    Αυτό που θέλω να πω, δεδομένου ότι πάντα στις εγκαταστάσεις υπάρχουν αποκλίσεις από τη μελέτη και διάφορες τροποποιήσεις στην κατασκευή, είναι ότι η ύπαρξη αυτονομιών και θερμοστατικών κεφαλών είναι απαραίτητη. Για το λόγο αυτό υπάρχουν εταιρίες που έχουν προχωρήσει τον αυτοματισμό τους και ενσωματώνουν ολοκληρωτικό έλεγχο τόσο πολλών αυτονομιών, όσο και της πηγής (αντλία θερμότητας).

    Όπως αναφέρθηκε και σε άλλο πόστ, οι inverter αντλίες θερμότητας δεν παύουν να λειτουργούν σαν inverter όταν δουλεύουν σε πρωτεύον/δευτερεύον κύκλωμα(πάντα ελέγχουν την θερμοκρασία επιστροφής που είναι κρίσιμη ειδικά στην ψύξη). Άρα τοποθετώντας μια αντλία θερμότητας σε πρωτεύον και ελέγχοντάς την από κεντρικό controller δικό μας (PLC ή έτοιμοι ελεγκτές) μπορούμε να αλλάζουμε το set point όλης της εγκατάστασης και ταυτόχρονα να έχουμε λειτουργία inverter με τα πλεονεκτήματα της χαμηλότερης κατανάλωσης σε μερικό φορτίο.

  7. #7
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    94
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον ziko Εμφάνιση απάντησης
    Μια χαρά τα αναφέρει το manual της Hitachi, αλλά:
    1) Τι γίνεται όταν υπάρχουν 2 κυκλώματα? Πως λειτουργεί ο τύπος και με ποιες θερμοκρασίες? Λαμβάνεται υπόψιν το δυσμενέστερο κύκλωμα από πλευράς απόκλισης από την ρυθμισμένη στο εκάστοτε θερμοστάτη?
    2) Ο συντελεστής Rfactn πως καθορίζεται? Είναι ένα είδος ποινικοποποίησης της κακής θέσης του αισθητηρίου/θερμοστάτη?
    3) Αν έχουμε ένα σπίτι με πολλά ανοίγματα και δωμάτια με διαφορετικούς προσανατολισμούς όλα αυτά περί σταθερής θερμοκρασίας στο επίπεδο πάνε λίγο περίπατο κατά τη γνώμη μου.
    4) Αν ο τύπος που υπολογίζει τη θερμοκρασία setpoint που πρέπει να βγάλει η αντλία θερμότητας, λαμβάνει υπόψιν το δυσμενέστερο κύκλωμα, τότε ένας θερμοστάτης καθορίζει τη λειτουργία την αντλία θερμότητας και κατ'επέκταση όλης της εγκατάστασης.

    Αυτό που θέλω να πω, δεδομένου ότι πάντα στις εγκαταστάσεις υπάρχουν αποκλίσεις από τη μελέτη και διάφορες τροποποιήσεις στην κατασκευή, είναι ότι η ύπαρξη αυτονομιών και θερμοστατικών κεφαλών είναι απαραίτητη. Για το λόγο αυτό υπάρχουν εταιρίες που έχουν προχωρήσει τον αυτοματισμό τους και ενσωματώνουν ολοκληρωτικό έλεγχο τόσο πολλών αυτονομιών, όσο και της πηγής (αντλία θερμότητας).

    Όπως αναφέρθηκε και σε άλλο πόστ, οι inverter αντλίες θερμότητας δεν παύουν να λειτουργούν σαν inverter όταν δουλεύουν σε πρωτεύον/δευτερεύον κύκλωμα(πάντα ελέγχουν την θερμοκρασία επιστροφής που είναι κρίσιμη ειδικά στην ψύξη). Άρα τοποθετώντας μια αντλία θερμότητας σε πρωτεύον και ελέγχοντάς την από κεντρικό controller δικό μας (PLC ή έτοιμοι ελεγκτές) μπορούμε να αλλάζουμε το set point όλης της εγκατάστασης και ταυτόχρονα να έχουμε λειτουργία inverter με τα πλεονεκτήματα της χαμηλότερης κατανάλωσης σε μερικό φορτίο.
    Αν υπάρχει σε κάθε κύκλωμα μια manual τρίοδη ανάμιξης δεν λύνεται το πρόβλημα με τις αποκλίσεις;
    Δεν ξέρω μπορεί να κάνω λάθος, αλλα απο αυτά που έχω καταλάβει οι Α/Θ δεν συνεργάζονται καλά με αυτονομίες, αυτές οι μεταβολές στο δίκτυο χαλάνε και την καμπύλη αντιστάθμισης και την κατανάλωση.

    Ιδανικά θα ήθελα να έχω ενα δίκτυο που είναι ισορροπημένο και δίνει την ίδια θερμοκρασία σε όλους τους χώρους. Η θερμοκρασία μπορεί να ρυθμίζεται, αν το επιθυμεί ο χρήστης, με αλλαγές κατευθείαν στην καμπύλη αντιστάθμισης.
    Last edited by mezzanine; 03-01-2014 at 16:02:26.

  8. #8
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Σε ένα απλό διαμέρισμα με λίγες τζαμαρίες αυτό είναι γεγονός. Σε ένα σπίτι όμως με πολλά επίπεδα και πολλά ανοίγματα, τα φορτία είναι ακαθόριστα, ειδικά στην Ελλάδα που ο ήλιος είναι άφθονος και απρόβλεπτος. Τα θερμικά κέρδη του ήλιου μπορεί να είναι αρκετά και να επηρεάζουν κατά πολύ την εσωτερική θερμοκρασία.

    Η τρίοδη θα μπει στη στήλη που εξυπηρετεί στην καλύτερη περίπτωση ένα επίπεδο. Από εκεί και πέρα έχεις πολλά κυκλώματα ενδοδαπεδίου και διάφορες αυτονομίες σε κάθε επιμέρους επίπεδο.

    Την καμπύλη αντιστάθμισης δε μπορείς κάθε λίγο και λιγάκι να την αλλάζεις στην αντλία θερμότητας.

    Η επιθυμητή θερμοκρασία χώρου δεν είναι μονοσήμαντα συνδεδεμένη με τη θερμοκρασία νερού προσαγωγής στα κυκλώματα της ενδοδαπέδιας. Γι'αυτό το λόγο επεμβαίνουμε με αυτονομίες π.χ. ανά δωμάτιο με χρήση επιμέρους θερμοστατών ή/και θερμοστατικών κεφαλών.

  9. #9
    Συντονιστής marmaou's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2013
    Θέση
    Pallini, Greece.
    Ιδιότητα:
    Μ-Η Μηχανικός
    Απαντήσεις
    171
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον ziko Εμφάνιση απάντησης
    Μια χαρά τα αναφέρει το manual της Hitachi, αλλά:
    1) Τι γίνεται όταν υπάρχουν 2 κυκλώματα? Πως λειτουργεί ο τύπος και με ποιες θερμοκρασίες? Λαμβάνεται υπόψιν το δυσμενέστερο κύκλωμα από πλευράς απόκλισης από την ρυθμισμένη στο εκάστοτε θερμοστάτη?
    Το πρώτο κύκλωμα αναγκαστικά καθορίζει τη θερμοκρασία εξόδου. Στο δεύτερο μόνο μείωση μπορεί να γίνει.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον ziko Εμφάνιση απάντησης
    2) Ο συντελεστής Rfactn πως καθορίζεται? Είναι ένα είδος ποινικοποποίησης της κακής θέσης του αισθητηρίου/θερμοστάτη?
    Όχι. Ο συντελεστής Rfactn είναι το ποσό ανάδρασης (feedback) ώστε να δημιουργήσουμε ένα σύστημα κλειστού βρόχου (closed loop, θεωρία αυτομάτου ελέγχου). Εάν είναι μηδέν, δεν υφίσταται ανάδραση και επομένως έχουμε ένα σύστημα ανοιχτού βρόχου (open loop). Η επιλογή της τιμής του θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε να έχουμε γρήγορη απόκριση αλλά να μην οδηγεί σε ταλαντώσεις.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον ziko Εμφάνιση απάντησης
    3) Αν έχουμε ένα σπίτι με πολλά ανοίγματα και δωμάτια με διαφορετικούς προσανατολισμούς όλα αυτά περί σταθερής θερμοκρασίας στο επίπεδο πάνε λίγο περίπατο κατά τη γνώμη μου.
    Το "σταθερό" αφορά το σημείο όπου γίνεται η μέτρηση και όχι το επίπεδο.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον ziko Εμφάνιση απάντησης
    4) Αν ο τύπος που υπολογίζει τη θερμοκρασία setpoint που πρέπει να βγάλει η αντλία θερμότητας, λαμβάνει υπόψιν το δυσμενέστερο κύκλωμα, τότε ένας θερμοστάτης καθορίζει τη λειτουργία την αντλία θερμότητας και κατ'επέκταση όλης της εγκατάστασης.

    Αυτό που θέλω να πω, δεδομένου ότι πάντα στις εγκαταστάσεις υπάρχουν αποκλίσεις από τη μελέτη και διάφορες τροποποιήσεις στην κατασκευή, είναι ότι η ύπαρξη αυτονομιών και θερμοστατικών κεφαλών είναι απαραίτητη. Για το λόγο αυτό υπάρχουν εταιρίες που έχουν προχωρήσει τον αυτοματισμό τους και ενσωματώνουν ολοκληρωτικό έλεγχο τόσο πολλών αυτονομιών, όσο και της πηγής (αντλία θερμότητας).
    Βεβαίως, ειδικά σε συνδυασμό με το επόμενο, είναι μια εξαιρετική λύση.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον ziko Εμφάνιση απάντησης
    Όπως αναφέρθηκε και σε άλλο πόστ, οι inverter αντλίες θερμότητας δεν παύουν να λειτουργούν σαν inverter όταν δουλεύουν σε πρωτεύον/δευτερεύον κύκλωμα(πάντα ελέγχουν την θερμοκρασία επιστροφής που είναι κρίσιμη ειδικά στην ψύξη). Άρα τοποθετώντας μια αντλία θερμότητας σε πρωτεύον και ελέγχοντάς την από κεντρικό controller δικό μας (PLC ή έτοιμοι ελεγκτές) μπορούμε να αλλάζουμε το set point όλης της εγκατάστασης και ταυτόχρονα να έχουμε λειτουργία inverter με τα πλεονεκτήματα της χαμηλότερης κατανάλωσης σε μερικό φορτίο.
    Με την Yutaki S πώς θα έλεγχες το setpoint;

  10. #10
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    94

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον ziko Εμφάνιση απάντησης
    Σε ένα απλό διαμέρισμα με λίγες τζαμαρίες αυτό είναι γεγονός. Σε ένα σπίτι όμως με πολλά επίπεδα και πολλά ανοίγματα, τα φορτία είναι ακαθόριστα, ειδικά στην Ελλάδα που ο ήλιος είναι άφθονος και απρόβλεπτος. Τα θερμικά κέρδη του ήλιου μπορεί να είναι αρκετά και να επηρεάζουν κατά πολύ την εσωτερική θερμοκρασία.

    Η τρίοδη θα μπει στη στήλη που εξυπηρετεί στην καλύτερη περίπτωση ένα επίπεδο. Από εκεί και πέρα έχεις πολλά κυκλώματα ενδοδαπεδίου και διάφορες αυτονομίες σε κάθε επιμέρους επίπεδο.

    Την καμπύλη αντιστάθμισης δε μπορείς κάθε λίγο και λιγάκι να την αλλάζεις στην αντλία θερμότητας.

    Η επιθυμητή θερμοκρασία χώρου δεν είναι μονοσήμαντα συνδεδεμένη με τη θερμοκρασία νερού προσαγωγής στα κυκλώματα της ενδοδαπέδιας. Γι'αυτό το λόγο επεμβαίνουμε με αυτονομίες π.χ. ανά δωμάτιο με χρήση επιμέρους θερμοστατών ή/και θερμοστατικών κεφαλών.
    Ναι συμφωνώ οι θερμοστάτες και οι θερμοστατικές κεφαλές πρέπει να λειτουργούν για τους λόγους που περιέγραψες, δηλαδή να κόβουν τις υψηλες θερμοκρασίες οταν έχεις απολαβές απο τον ήλιο.

    Οσο για την ρυθμιση της καμπύλης αντιστάθμισης υποστηρίζεται σε Α/Θ η μετατόπιση της καμπύλης, μπορεί να μην δίνει την δυνατότητα με μια απλή σύνδεση ενώς θερμοστάτη αλλα υπάρχει. Σκέψου πως όλες οι σύγχρονες Α/Θ υποστηρίζουν κάποιο προτόκολο modbus, knx και άλλα implementations όπως vitocom της viessman κτλπ. Με ενα τέτοιο controller πάνω στην Α/Θ εχεις την δυνατότητα να κάνεις ρυθμίσεις απο τον υπολογιστή σου η απο κάποιο αλλο terminal (ABB, EIB, GIRA ακόμα και απο smartphone: https://play.google.com/store/apps/d...esishome&hl=en , https://play.google.com/store/apps/d...trol.app&hl=en). Οπως καταλαβαίνεις όλα αυτά τα συστήματα όταν θελουν να αλλάξουν την θερμοκρασία του χώρου επεμβαίνουν κατευθείαν στην καμπύλη.

    Αν θέλουμε έλεγχο θερμοκρασίας και αντιστάθμιση πρέπει να επεμβουμε στην καμπύλη.
    Last edited by mezzanine; 03-01-2014 at 18:33:58.

Παρεμφερή θέματα

  1. Αυτονομια θέρμανσης!!!??? S.O.S.
    από elisa604 στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταία απάντηση: 07-03-2012, 13:35:54
  2. αυτονομια θέρμανσης
    από andris στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 08-11-2009, 14:21:24
  3. Αυτονομια με 2 κυκλοφορητες help
    από ABC9510 στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταία απάντηση: 05-12-2005, 12:30:00
  4. Αυτονομία με Φ.Α.
    από iraklis στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 16-12-2002, 01:52:57

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό