Σελίδα 7 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 61 μέχρι 70 από 85

Θέμα: Βελτιστη χρηση αντλιας θερμοτητας Daikin Altherma HT

  1. #61
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ο βαθμος αποδωσης της χαμηλης ειναι μεγαλυτερος απο την υψηλης μεχρι τους 44 βαθμους προσαγωγης του νερου...
    Απο κει και πανω η χαμηλης παρουσιαζει μεγαλη πτωση σε σημειο που στους 55 βαθμους εχει β.α. 2.5 ενω η υψηλης περιπου 3.2.
    Αν ζητας προσαγωγη με μεσο ορο πανω απο 40 μακροπροθεσμα κερδιζει η υψηλης , αν εισαι κατω απο αυτο τοτε χαμηλης...

  2. #62
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127
    Click image for larger version. 

Name:	original_HI & LOW TEMP - DIAGRAMMA COP.JPG 
Views:	64 
Size:	27.9 KB 
ID:	845Απο την Daikin δινουν αυτο.

  3. #63
    Καλησπέρα και απο μένα.

    Φέτος εγκατέστησα μια DAIKIN ht 14 kW σε όροφοδιαμερισμα 120 τμ στον τρίτο οροφή τριοροφης οικοδομής. Ήθελα να αναφέρω το θέμα της αντιστάθμισης. Απο πόσο θα πρέπει να ξεκινάει η θερμοκρασία στα σώματα όταν έχουμε + 10 και πόσο στους -10. ;
    ΥΓ παιδιά στους 45 και 50 βαθμούς που είπατε πιο πάνω δεν πρόκειται ούτε τα σώματα να ζεσταθούν ικανοποιητικά ούτε το μποιλερ. Άρα νερό για μπάνιο με το σταγονόμετρο και το σπίτι θα πιάσει θερμοκρασία επιθυμητή την άλλη μέρα. Μήπως απο την εμπειρία σας έχετε βρει ενα προγραμματισμό στην καμπύλη που να ειναι ικανοποιητική;;;

  4. #64
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Καλησπέρα σας.
    1. Η επιλογή της καμπύλης εξαρτάται απο πολούς παραγοντες, όπως η θερμική αδράνεια του υπο μελέτη χώρου, το προφίλ του χρήστη, μέση ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία κ.α. Συνεπώς δεν μπορώ ή δεν πρέπει να σας προτείνω μια καμπύλη χωρίς να έχω και άλλα δεδομένα.
    2. Οι 45-50 βαθμοί σε σώματα, αφορτούν συνεχη ή ελάχιστα διακοπτόμενη λειτρουργία. Η λειτουργία της θέρμανσης σε συνεχή λειτουργία, δεν έχει καμία σχέση με τη διακοπτόμενη. Τα φορτία αιχμής μπορεί να ληφθούν μειωμένα ώς και 40% σε αντίθεση με το 120-130% της διακοπτόμενης λειτουργίας.
    3.Το ζνχ με α/θ θέλει τρίοδη. Για να ξέρουμε τί έχουμε και να μην γίνεται το μπάνιο σπαζοκεφαλια.
    4.Αυτή τη στιγμή που βρίσκεται η καμπύλη της αντιστάθμισης;
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  5. #65
    Φετος πρωτο χειμωνα εβαλα κ εγω αντλια daikin χαμηλης. Η ερωτηση μου ειναι αν τα kw καταλωσης που αναγραφει στο χειριστηριο καθημερινα/μηνας κλπ ειναι τα πραγματικα ή εχει σφαλμα? το χει μετρησει κανεις?

  6. #66
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Είναι τα πραγματικά. Και όχι μόνο αυτό αλλά είμαι σίγουρος ότι έκαναν εξαντλητικές δοκιμές πριν βάλουν το μοντέλο στην παραγωγή για να μην γίνουν ρόμπα διεθνώς.

    Η Daikin πουλάει καθε χρόνο μερικά εκατομμύρια κομμάτια Altherma και γνωρίζει στατιστική, η οποία λέει ότι παραπάνω απο 1 πελάτης θα έχει την ιδέα να εγκαταστήσει μετρητή ενέργειας.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  7. #67
    Καλησπέρα σας, μένω Ορεστιάδα και ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω στο διαμέρισμα μου daikin altherma υψηλών 11kw, έχω μελέτη θερμικών απωλειών, απλά θέλω να ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα μονοφασικού και τριφασικού ρεύματος. Προτιμώ να μείνω σε μονοφασικό ρεύμα αλλά μου λένε οι πωλητές πως θα έχω θέμα με το ρεύμα στο σπίτι, μου πρότειναν να κάνω αύξηση ισχύος και να πάω σε 63Α αλλά στη δεή μου λένε στα 63 πας σε τριφασικό. Μπορεί να μου πει κάποιος αν έχει προβλήματα με τη μονοφασική σε σπίτι με παροχή ρεύματος 45Α? Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις

  8. #68
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον clorium Εμφάνιση απάντησης
    Φετος πρωτο χειμωνα εβαλα κ εγω αντλια daikin χαμηλης. Η ερωτηση μου ειναι αν τα kw καταλωσης που αναγραφει στο χειριστηριο καθημερινα/μηνας κλπ ειναι τα πραγματικα ή εχει σφαλμα? το χει μετρησει κανεις?
    Καλησπέρα.
    Τι χειριστήριο έχεις; Με ποια πλήκτρα βλέπεις τις ενδείξεις;

  9. #69
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Η παραμετρος που μπορεις να αλλαξεις ειναι η 0-01 και κανει αυτο...
    [0-01] Room temperature compensation value
    If needed, it is possible to adjust some thermistor value of the
    unit by a correction value. This can be used as countermeasure
    for thermistor tolerances or capacity shortage.
    The compensated temperature (= measured temperature plus
    compensation value) is then used for controlling the system and
    will be displayed in the temperature read-out mode.

    Κοιτα αν τον εχεις εγκαταστησει καπου κοντα σε πηγη θερμανσης διοτι ειναι εξαιρετικα ευαισθητος...
    Δοκιμασε να βρεις ποια καμπυλη αντισταθμισης ταιριαζει στο σπιτι σου...
    Εμενα αυτη που ειχε βαλει ο τεχνικος η αυτη που προτεινει η daikin δεν ταιριαζε με τπτ...
    Κατω απο 1 Kwh δεν γινεται να πεσεις τεχνικα αφου ειναι περιπου εκει το μινιμουμ που μπορει να κοψει η αντλια (ελαχιστο φορτιο καταναλωσης)...
    Το θεμα με την καταναλωση απο εφαρμογη σε εφαρμογη διαφερει...
    Γενικος κανονας απο οτι λενε οι ειδικοι εδω που ειναι και το αντικειμενο της εργασιας τους ειναι η συνεχομενη λειτουργια της...
    Καλησπέρα, πως μπαίνουμε στις ρυθμίσεις για να αλλάξουμε αυτές τις παραμέτρους;
    Ευχαριστώ.

  10. #70

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα, μόλις έβαλα σπίτι (150 τμ, πολυκατοικία) μια Α/Θ daikin altherma H/T 14KW, και θα ήθελα τη βοήθεια σας για την αποδοτικότερη και οικονομικότερη χρήση της. Διάβασα τα περί καμπύλης αντιστάθμισης αλλά δεν μπορώ να πως οτι τα κατάλαβα. Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει αν για παράδειγμα η επιλογή που έχει να λειτουργεί αυτόματα βάσει της εξωτερικής θερμοκρασίας αξίζει; Δουλεύει σωστά; Επίσης βλέπω οτι η επιλογής της θερμοκρασίας στο θερμοστάτη έχει μόνο ακέραια νούμερα. Μπορεί να αλλάξει αυτό; Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο εύχρηστο πρόγραμμα που να του βάζεις παραμέτρους όπως θερμοκρασία νερού, θερμοκρασία χώρου, kw αντλίας και να σου υπολογίζει εκτιμώμενη κατανάλωση;
    Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά ούτε ο εγκαταστάτης εξήγησε πολλά, αλλά ούτε το manual είναι ιδιαίτερα κατανοητό.
    Ευχαριστώ

Παρεμφερή θέματα

  1. Επιλογή μεγέθους και διαστασιολόγηση αντλίας θερμότητας
    από tempo στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταία απάντηση: 27-12-2016, 00:38:14
  2. ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από crimson στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταία απάντηση: 02-01-2016, 01:01:57
  3. Διαστασιολόγηση αντλίας θερμότητας για οικιακή χρήση
    από mezzanine στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 07-03-2014, 22:21:05
  4. Χρήση ή όχι αντλίας κενού κατά την εγκατάσταση κλιματιστικού ;
    από bkosmos στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 26-08-2013, 21:45:25
  5. η βέλτιστη λυση
    από gianniat στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 07-03-2006, 12:19:28

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό