Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 3 από 3

Θέμα: Αυτόνομη θέρμανση Κεντρικής παροχής = Πρόσφορο έδαφος για "κομπίνες made in Greece" ??

  1. #1

    Αυτόνομη θέρμανση Κεντρικής παροχής = Πρόσφορο έδαφος για "κομπίνες made in Greece" ??


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    'γειά και χαρά σε όλους !

    Θα προσπαθήσω, πραγματικά, να είμαι όσο γίνεται πιο συνοπτικός.

    Εντελώς ανθρώπινα, και στο πλαίσιο της ανοχής που συνιστά το φιλότιμο και η ευαισθησία μας,
    μπορώ να κατανοήσω ότι,
    μια οικοδομή (πολυκατοικία ολίγων διαμερισμάτων προς ενοικίαση), αν και κατασκευής 2000, εντούτοις (μάλλον οφθαλμοφανώς) έλαβε πολεοδομική άδεια, βάσει του νομικού καθεστώτος προ του 1985 ....
    Δηλαδή,
    σαν να επρόκειτο για οικοδομή προ της εκδόσεως του Προεδρικού διατάγματος ΦΕΚ 631 Δ'/07-11-1985.

    Επομένως, δεν διαθέτουμε (βρε αδερφέ) "συντελεστές θερμικών απωλειών" (fi και ei) ....

    Στην περίπτωση αυτή, λοιπόν,
    Πώς υπολογίζεται η δαπάνη θέρμανσης ανά διαμέρισμα, όταν πρόκειται για αυτόνομη θέρμανση (χρονοδιακόπτης εντός του διαμερίσματος), ωστόσο Κεντρικής παροχής -δηλαδή Ενιαίου καυστήρα ;;
    Με βάση τη διαφορά μεταξύ πρόσφατης και προηγούμενης ένδειξης στον μετρητή του κάθε διαμερίσματος, έχουμε :
    Ισόγειο : 67, 71 μονάδες
    Α1 : 1,28 μονάδες
    A2 : 5,28 μονάδες
    B1 : 20,05 μονάδες
    Β2 : 0 μονάδες

    Το Σύνολο των παραπάνω μονάδων είναι ίσο με 94,32 που αντιστοιχούν σε κατανάλωση 265 λίτρων πετρελαίου.

    Θεωρώντας, αυτονόητα,
    ότι η δεξαμενή ήταν εντελώς άδεια, και δεν περιείχε σημαντική ποσότητα πετρελαίου, από το προηγούμενο (ήδη πληρωμένο στα προηγούμενα κοινόχρηστα), γέμισμα...

    Άρα, λοιπόν, αναλογικά,
    Αφού οι 94,32 μονάδες αντιστοιχούν σε 265 λίτρα => Κάθε μονάδα (στον μετρητή) αντιστοιχεί σε κατανάλωση 2,80 λίτρων.

    Επομένως,
    Εγώ λοιπόν, που έκαψα 20,05 μονάδες x 2,80 lt πετρελαίου/ανά μονάδα x 0,78 ευρώ/lt => 43,78 ευρώ ως ατομική του διαμερίσματός μου δαπάνη ... (??)
    Εντούτοις,
    Σύμφωνα με τα αναγραφόμενα στον έντυπο του λογαριασμού μου,
    Αυτές οι 20,05 μονάδες μου
    "αντιστοιχίζονται" σε ένα "ποσό" = 186,03 ευρώ (...) -το οποίο πολλαπλασιαζόμενο επί του "συντελεστή θέρμανσης"
    (2) του διαμερίσματός μου (0,21363) = 58,69 ευρώ (1)


    (1)
    Καταρχάς, ακόμα και στα "στοιχειώδη", σου δημιουργούν βάσιμες υποψίες ότι "κάτι δεν πάει καλά" ....
    Αφού 183,03 x 0,21363 = 39,74 και όχι 58,69 ευρώ (!!!)


    (2) Ο "συντελεστής θέρμανσης" διαμερίσματος (αν δεν κάνω λάθος), είναι μια χαρακτηριστική (για κάθε διαμέρισμα) παράμετρος,
    κατανομής της δαπάνης θέρμανσης,
    όταν πρόκειται για αμιγώς Κεντρική θέρμανση...

    Δηλαδή, όταν ο διαχειριστής ανάβει, κάθε μέρα, συγκεκριμένες ώρες τη θέρμανση, και τέλος !!

    Τί σχέση έχει η "εφαρμογή" της, ειδικά σε καθεστώς Αυτόνομης θέρμανσης ;;;


    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσοχή σας !!

  2. #2
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Η σωστή απάντηση είναι να πάτε σε έναν μηχανολόγο μηχανικό να σας συντάξει έναν πίνακα κατανομής δαπανών (αυτόν με τα fi και ei) και να κατανείμετε τα κοινόχρηστα δίκαια και σύμφωνα με την νομοθεσία.

    Τα υπόλοιπα που γράφετε είναι εντελώς αυθαίρετα (δεν γράφετε καν τι είδους μονάδες μετράτε - αν δηλαδή έχετε ωρομετρητές ή θερμοδομετρητές) και δεν μπορώ να τα σχολιάσω.
    Επίσης δεν ξέρω τι είναι ο "συντελεστής θέρμανσης".

    Ο πίνακας κατανομής δαπανών δεν εφαρμόζεται μόνο σε "αμιγώς κεντρική θέρμανση", αλλά και στις αυτονομίες με ωρομέτρηση και θερμιδομέτρηση.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  3. #3

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης

    Η σωστή απάντηση είναι να πάτε σε έναν μηχανολόγο μηχανικό να σας συντάξει έναν πίνακα κατανομής δαπανών (αυτόν με τα fi και ei) και να κατανείμετε τα κοινόχρηστα δίκαια και σύμφωνα με την νομοθεσία.

    Τα υπόλοιπα που γράφετε είναι εντελώς αυθαίρετα (δεν γράφετε καν τι είδους μονάδες μετράτε - αν δηλαδή έχετε ωρομετρητές ή θερμοδομετρητές) και δεν μπορώ να τα σχολιάσω.
    Επίσης δεν ξέρω τι είναι ο "συντελεστής θέρμανσης".

    Ο πίνακας κατανομής δαπανών δεν εφαρμόζεται μόνο σε "αμιγώς κεντρική θέρμανση", αλλά και στις αυτονομίες με ωρομέτρηση και θερμιδομέτρηση.
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας.

Παρεμφερή θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 24-08-2019, 12:48:57
  2. Επιλογη "εξυπνου" θερμοστατη και Internet control
    από elpa στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 23-12-2018, 02:12:53
  3. Οικονομικοί "Ανοξείδωτοι" ηλιακοί θερμοσίφωνες
    από monachus στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 03-06-2014, 17:45:06

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό