Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 19

Θέμα: Αυτονομια θερμανσης με πινακα σε συνδοιασμο με ρελε

  1. #1
    Νέο μέλος sirens's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2012
    Θέση
    Καρδίτσα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Ιδιώτης
    Απαντήσεις
    10

    Αυτονομια θερμανσης με πινακα σε συνδοιασμο με ρελε


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καταρχην συγχαρητηρια για το φορουμ το οποιο για εμενα αποτελει ενα τοπο, μεσα απο τον οποιο διαμοιραζεται δωρεαν και με αγαπη γνωση η οποια χωρις αυτο ειναι δυσκολο αν οχι αδυνατο για ολους εμας τους μη εχοντες σχετικο επαγγελμα να γνωρισουμε και ανα πασα στιγμη να ανατρεξουμε και να συμβουλευτουμε μεσα απο αυτο για προβληματα τα οποια μας απασχολουν.Θα ηθελα να σας εκθεσω ενα ερωτημα που με απασχολει και εαν καποιος γνωριζει να με βοηθησει.Εχω ενα πινακα αυτονομιας charmeg TB 2D/DS και θα ηθελα μεσα απο αυτον και με την προσθηκη και μερικων ρελε λυχνιας να φτιαξω στην μονοκατοικια μου η οποια αποτελειται απο δυο ξεχωριστους χωρους (2 θερμοστατες χωρου) και ενα ηλιακο τριπλης (στεγης) με ελεγκτη ενα charmeg MP-T και απομακρυσμενο αισθητηριο μια αυτονομια η οποια να επιτρεπει αποθερμανση πρωτα στον ηλιακο και μετα σε ενα συγκεκριμενο απο τα δυο ξεχωριστα διαμερισματα.Να αναφερω επισης οτι το συστημα αποτελειται απο ενα κυκλοφορητη και τρεις η/β και οτι δεν με ενδιαφερει η ωρομετρηση καθοτι ειναι οικογενειακη κατοικια.
    Μητρός τε και πατρος και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστιν η Πατρις και σεμνότερον και αγιώτερον και εν μείζονι μοίρα και παρα θεοίς και παρ ανθρώποις τοις νουν έχουσι.

  2. #2
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    θελεις να κανεις δηλαδη επεκταση του υπαρχωντος πινακα? εχεις γνωσεις ηλεκτρολογιας ηλεκτρονικων η θες να το κανεις για χομπι.

  3. #3
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    γιατι γραφεις ταυτοχρονα και εδω? http://www.michanikos.gr/topic/51910...1%CE%B5%CE%BB/

  4. #4
    Νέο μέλος sirens's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2012
    Θέση
    Καρδίτσα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Ιδιώτης
    Απαντήσεις
    10
    Εκανα προσφατα μια αλλαγη στο λεβητοστασιο μου και ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι ο πινακας αυτονομιας δεν εχει τετοια δυνατοτητα και μου εκανε αυτο που ηθελα με 6 ρελε λυχνιας 1 για τον καυστηρα 1 για τον κυκλοφορητη 1 για καθε η/β ( τρεις η/β) και 1 για τους 2 εξτρα υδροστατες (εκτος αυτου που εχει ο λεβητας) στους οποιους επιλεγω τη θερμοκρασια αποθερμανσης για το μποιλερ του ηλιακου ( στεγης) και για το ενα διαμερισμα.Οι γνωσεις μου ειναι λιγες οσον αφορα τα ηλεκτρικα ( προσφατα αντικατεστησα μονος μου μια η/β) αλλα πιανει το χερι μου και το προσπαθω οπου μπορω παντα χωρις να ρισκαρω αν δεν ειμαι σιγουρος για το τι κανω.Στο αλλο φορουμ εγραψα διοτι ψαχνω εδω και καιρο μεσα απο το διαδικτυο χωρις επιτυχια να βρω απαντηση στο θεμα μου, διαβαζοντας καθε τι σχετικο που βρισκω με τους πινακες αυτονομιας και τα ρελε.
    Last edited by sirens; 30-01-2018 at 17:38:55.
    Μητρός τε και πατρος και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστιν η Πατρις και σεμνότερον και αγιώτερον και εν μείζονι μοίρα και παρα θεοίς και παρ ανθρώποις τοις νουν έχουσι.

  5. #5
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    ωραια εφ οσων θελεις να κανεις κατι παραπανο με το συστημα σου γιατι δεν λες του ηλεκτρολογου σου να σε βοηθησει?

  6. #6
    Νέο μέλος sirens's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2012
    Θέση
    Καρδίτσα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Ιδιώτης
    Απαντήσεις
    10
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον el greco Εμφάνιση απάντησης
    ωραια εφ οσων θελεις να κανεις κατι παραπανο με το συστημα σου γιατι δεν λες του ηλεκτρολογου σου να σε βοηθησει?
    Μα οπως ανεφερα στο παραπανω ποστ ο συγκεκριμενος ηλεκτρολογος μου ειπε οτι δεν μπορει να το κανει με τον πινακα αυτονομιας που εχω γι αυτο και μου εκανε την αυτονομια με τα ρελε λυχνιας.Ομως εγω πιστευω οτι υπαρχει δυνατοτητα αλλα δεν ηθελε να ασχοληθει και να ψαξει τον πινακα μου.
    Μητρός τε και πατρος και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστιν η Πατρις και σεμνότερον και αγιώτερον και εν μείζονι μοίρα και παρα θεοίς και παρ ανθρώποις τοις νουν έχουσι.

  7. #7
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    δεν ηθελε να ασχοληθει η αυτο που του ζητησες ηταν λιγο πολυπλοκο και το αφησε. κοιτα αυτο που ζητας δεν ειναι κατι ευκολο για να λειτουργισουν ολα με ασφαλεια.με τον κλασικο αυτοματισμο δεν ειναι και ολα εφικτα μεχρι καποιο σημειο .σε τετοιες εφαρμογες χρησιμοποιουμε εξυπνα ρελε που εχουν τεραστιες δυνατοτητες και προπαντων εξασφαλιζουν ασφαλεια στο συστημα.δεν θελω να σε απαγοητευσω αλλα πιστεψεμε ειναι δυσκολο να το κανεις μονος σου.cheers George.

  8. #8
    Νέο μέλος sirens's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2012
    Θέση
    Καρδίτσα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Ιδιώτης
    Απαντήσεις
    10
    Ανεβαζω το σχεδιο του πινακα αυτονομιας κι αν εσυ el greco (δεν γνωριζω την ιδιοτητα σου) η καποιος αλλος μπορει να το κοιταξει θα ηθελα καθε βοηθεια.
    Μητρός τε και πατρος και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστιν η Πατρις και σεμνότερον και αγιώτερον και εν μείζονι μοίρα και παρα θεοίς και παρ ανθρώποις τοις νουν έχουσι.

  9. #9
    Νέο μέλος sirens's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2012
    Θέση
    Καρδίτσα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Ιδιώτης
    Απαντήσεις
    10
    Επειδη ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω στο φορουμ παρ ολο που το παρακολουθω περιπου μια 10ετια δεν καταφερα να ανεβασω το σχεδιο του πινακα αυτονομιας γι αυτο θα βαλω ενα συνδεσμο.

    https://www.google.gr/url?sa=t&sourc..._RjgpWAgVGx6zt
    Last edited by sirens; 31-01-2018 at 23:25:42.
    Μητρός τε και πατρος και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστιν η Πατρις και σεμνότερον και αγιώτερον και εν μείζονι μοίρα και παρα θεοίς και παρ ανθρώποις τοις νουν έχουσι.

  10. #10
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    και η επεκταση που σου εκανε ο ηλεκτρολογος με τα ρελεδακια που ειναι.

Παρεμφερή θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταία απάντηση: 13-12-2012, 16:21:24
  2. Αυτονομια θέρμανσης!!!??? S.O.S.
    από elisa604 στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταία απάντηση: 07-03-2012, 13:35:54
  3. αυτονομια θέρμανσης
    από andris στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 08-11-2009, 14:21:24
  4. Οδήγηση ρελέ από πίνακα πυρανίχνευσης
    από miltos στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταία απάντηση: 19-12-2008, 20:56:05
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταία απάντηση: 16-02-2008, 13:55:11

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό