Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 41 μέχρι 50 από 72

Θέμα: Βοηθεια με προβλημα στη θερμανση

  1. #41

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον gregorios Εμφάνιση απάντησης
    Εάν ήταν ανάποδα, τα σώματα θα ζεσταίνονταν από κάτω προς τα πάνω. Αυτό δεν συμβαίνει στην περίπτωσή σου. Αφού επιβεβαίωσες ότι τα προβληματικά σώματα είναι μακριά από το δοχείο (εκτός από ένα μεγάλο), θα επιμείνω στο κλειστό δοχείο. Βέβαια, δεν έχω δει από κοντά όλη την εγκατάστασή σου, οπότε δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ένα πράγμα: Όσες φορές συνάντησα παρόμοια περίπτωση με τη δική σου, με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα, το πρόβλημα ήταν στο δοχείο. Δυστυχώς οι περισσότεροι υδραυλικοί νομίζουν ότι ο ρόλος του δοχείου είναι μόνο να παραλαμβάνει τη διαστολή, χωρίς να κατανοούν το σπουδαίο ρόλο του στη λειτουργία της εγκατάστασης. Η τελική απόφαση είναι δική σου.
    Σε ευχαριστω πολυ gregorios! Και εγω εχω αρχισει και καταλαβαινω καποια πραγματα καλυτερα με τη βοηθεια σας και νομιζω οτι εχεις απολυτο δικιο. Φυσικα και μονος μου θα παρω την τελικη αποφαση αλλα νομιζω οτι σιγουρα δε θα ειναι χειροτερα με το κλειστο οποτε πρεπει να κανω την αλλαγη με την πρωτη ευκαιρια.

  2. #42
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον St.lyr Εμφάνιση απάντησης
    Ναι εχουν την ιδια θερμοκρασια απο οσο μπορω να καταλαβω με το χερι.
    Αν συμβαίνει αυτό τότε το πρόβλημα σου είναι στους διακόπτες στα συγκεκριμένα σώματα. Δες τους διακόπτες πρώτα και μετά προχώρα σε κλειστό δοχείο, γιατί και κλειστό δοχείο να βάλεις θα έχεις το ίδιο πρόβλημα. Βρες ένα μάστορα που να κατέχει το αντικείμενο.

  3. #43
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον alto Εμφάνιση απάντησης
    Αν συμβαίνει αυτό τότε το πρόβλημα σου είναι στους διακόπτες στα συγκεκριμένα σώματα. Δες τους διακόπτες πρώτα και μετά προχώρα σε κλειστό δοχείο, γιατί και κλειστό δοχείο να βάλεις θα έχεις το ίδιο πρόβλημα. Βρες ένα μάστορα που να κατέχει το αντικείμενο.
    Ευχαριστω πολυ! Θα το ελεγξω ξανα μολις τον ανοιξω και θα κοιταξω τους διακοπτες πρωτα πριν παω στο κλειστο δοχειο για να ειμαι σιγουρος.
    Υπαρχει περιπτωση να ειναι ελλατωματικοι οι διακοπτες ή να εχουν τοποθετηθει λαθος; Δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να τοποθετηθουν λαθος... εσεις ξερετε καλυτερα!

  4. #44
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον St.lyr Εμφάνιση απάντησης
    Ευχαριστω πολυ! Θα το ελεγξω ξανα μολις τον ανοιξω και θα κοιταξω τους διακοπτες πρωτα πριν παω στο κλειστο δοχειο για να ειμαι σιγουρος.
    Υπαρχει περιπτωση να ειναι ελλατωματικοι οι διακοπτες ή να εχουν τοποθετηθει λαθος; Δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να τοποθετηθουν λαθος... εσεις ξερετε καλυτερα!
    Εφόσον έχεις σώμα -κύκλωμα οι διακόπτες θα πρέπει να είναι ολικής παροχής.Λάθος θα ήταν, αν η εισαγωγή νερού γίνεται στο κάτω μέρος του σώματος.Πληροφοριακά, μπορεί να γίνει αντιστροφή ροής σε διακόπτη με το κατάλληλο εξάρτημα(υπάρχει στη συσκευασία του).

  5. #45
    Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.
    Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες στον παρόν θέμα. Επιστρέψτε μου να πω ότι αποτελεί αντικείμενο σεμιναρίου για μηχανικούς, υδραυλικούς αλλά και ιδιώτες/πελάτες αφ' ενός για το πώς σχεδιάζεται, τοποθετείται και ελέγχεται μια εγκατάσταση θέρμανσης και αφ' ετέρου για το τι προσδοκίες πρέπει να έχει απο μια τέτοια εγκατάσταση ο χρήστης.
    Εξαιρετικά σχόλια. Και πάλι μπράβο για όλα τα σχόλια αλλά και στο forum, όπου πραγματικά παρέχεται τεχνική γνώση και όχι συντεχνιακά ευφυολογήματα...

  6. #46
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον kostiskostas Εμφάνιση απάντησης
    Εφόσον έχεις σώμα -κύκλωμα οι διακόπτες θα πρέπει να είναι ολικής παροχής.Λάθος θα ήταν, αν η εισαγωγή νερού γίνεται στο κάτω μέρος του σώματος.Πληροφοριακά, μπορεί να γίνει αντιστροφή ροής σε διακόπτη με το κατάλληλο εξάρτημα(υπάρχει στη συσκευασία του).
    Αυτο που μπορω μονο να σας πω με σιγουρια ειναι οτι η θερμοκρασια στους διακοπτες των σωματων (αφοτου ζεσταθουν λιγο παραπανω) ειναι ιδια αλλα στα προβληματικα σωματα δεν ειναι το ιδιο ζεστος ο σωληνας που ανεβαινει στο σωμα.Ειναι πολυ πιο χλιαρος. Φταει η πιεση σε αυτο ή οντως πρεπει να κοιταξω επειγοντως τους διακοπτες?

  7. #47
    θα έλεγα η πίεση, και απ' όσο γνωρίζω βάσει κατασκευαστικής προεπιλογής το ζεστό νερό έρχεται στο σώμα από το σωλήνα που είναι κοντά του.

  8. #48
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον kostiskostas Εμφάνιση απάντησης
    θα έλεγα η πίεση, και απ' όσο γνωρίζω βάσει κατασκευαστικής προεπιλογής το ζεστό νερό έρχεται στο σώμα από το σωλήνα που είναι κοντά του.
    Εννοω τον ανοιξειδωτο σωληνα (για να μην μπερδευτουμε) που φαινεται στη φωτογραφια αριστερα.
    Οσον αφορα τους σωληνες κατω (μαυροι) και εγω νομιζω οτι δεξια ειναι η εισαγωγη και αριστερα η επιστροφη (οι οποιες ειναι και οι δυο εξισου ζεστες). Click image for larger version. 

Name:	49864388_538318363339800_6869316026878656512_n.jpg 
Views:	5 
Size:	56.7 KB 
ID:	1187
    Ευχαριστω και παλι!

  9. #49
    Κατάλαβα τι εννοείς,και για είσαι σίγουρος για τη σωλήνα προσαγωγής κάνε κάτι απλό.
    Μόλις ξεκινήσει ο κυκλοφορητής πας στο σώμα και κοιτάς ποια σωλήνα θα ζεσταθεί πρώτη(μαύρες).

  10. #50

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον kostiskostas Εμφάνιση απάντησης
    Κατάλαβα τι εννοείς,και για είσαι σίγουρος για τη σωλήνα προσαγωγής κάνε κάτι απλό.
    Μόλις ξεκινήσει ο κυκλοφορητής πας στο σώμα και κοιτάς ποια σωλήνα θα ζεσταθεί πρώτη(μαύρες).
    Ωραια! Ευχαριστω πολυ!

Παρεμφερή θέματα

  1. Ζητώ την βοήθειά σας σε πρόβλημα θέρμανσης
    από v.trs στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία απάντηση: 07-02-2013, 08:22:42
  2. Πρόβλημα με την κεντρική θέρμανση
    από mpampis στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 20-11-2012, 00:27:00
  3. Προβλημα με θερμανση? Μια βοηθεια ...
    από cabamaru στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταία απάντηση: 08-02-2011, 01:43:31
  4. Προβλημα με κεντρικη θερμανση
    από KTM στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταία απάντηση: 17-02-2008, 17:14:38
  5. πρόβλημα με θέρμανση
    από aggelos στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία απάντηση: 05-01-2006, 19:13:16

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό