Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 7 από 7

Θέμα: Θέρμανση και θερμομόνωση για θερμοκηπιο ντοματας

  1. #1

    Smile Θέρμανση και θερμομόνωση για θερμοκηπιο ντοματας


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Εδω και εναν μηνα σηγα σηγα φτιαχνω ενα θερμοκηπιο 73τμ. Θα βαλω ντοματες σε λιγοτερο απο εναν μηνα.

    Αυτο που με απασχωλει ειναι η θερμαση και η θερμομονωση του θερμοκηποιου.

    Για να το θερμανω θα χρησημοποιησω σωληνα πλαστηκη που μιαζει με σπηραλ και παει ανμεσα στοις αραδες. Στην ουσια θα κανω ενδοδαπεδια θερμανση. http://www.solin.gr/index.php?option...g=el&Itemid=30

    ψαχνοντας επεσα επανω σε αυτην την σεληδα http://aidengineering.gr/greenhouse/ οπου με βοηθαει να βρω τοις απωλιες που θα εχω στο θρμοκηπιο.

    Μετα απο αρκετο ψαξημο βρηκα καποιους μεθοδους για θερμομονωση.
    1) Ειναι η χρηση δυπλου ναυλον οπου οταν χρηαζεσε την μονωση το βραδυ το φουσκωνεις. Οπου ετσι δημιουργεις το κενο.
    2) Η χρηση θερμοκουρτηνας οπου στο ανωτερο υψος των φητων δημηργεις μια οροφη οστε να μιωσεις τον ογκο της θερμανσης.


    Οι ενεργιες που θα κανω ειναι να βαλω δυπλο ναυλον με 5 ποτους κενο αναμεσα και θερμοκρτηνα.

    Ηπαρχη καποιος τροπος να βρω ποσο ειναι το κερδος μου με 5 ποντος και ποσο με 7?
    Η θερμοκουρτηνα που χρησημοποιουν ειναι ενα ναυλον λεπτο. Εγω σκεφτομαι να κανω μια κατασκευει οπου το υληκο μου να ειναι διογκωμένο πολυαιθυλένιο (foam) 1 ποντου η ανακλαστηκη μονωση. Οστε να εχω μεγαλητερο κερδος. Θα εχω καποιο οφελος αν επηλεξω ενα απο τα δυο και ποιο ειναι το ποιο αποδοτικο στην περηπτοση μου?

    Ξεχασα να πω οποιος βοηθησει θα εχει να λαβενει ντοματουλες :-)
    Ευχαριστω
    Last edited by androutso; 05-01-2014 at 02:50:08.

  2. #2
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Η μόνωση του θερμοκηπίου γίνεται όπως την είπες.
    Κανείς νομίζω δεν θα μπορέσει να σου υπολογίσει θεωρητικά την εξοικονόμηση του διπλού τοιχώματος, εκτός κι αν είναι κατασκευαστής θερμοκηπίων και έχει στη διάθεση του μετρήσεις, νομίζω όμως ότι το κόστος δεν αυξάνει με την αύξηση του πάχους του διπλού τοιχώματος, οπότε ισχύει το ρητό "το καλό βρίσκεται στο πολύ"

    Για την αεροκουρτίνα, χωρίς να είμαι ειδικός, γνωρίζω ότι η καλύτερη περίπτωση είναι η κουρτίνα αλουμινίου, με φυλλαράκια μονωμένου αλουμινίου.
    Η κουρτίνα αυτή θα σου επιτρέψει να μην υπερθερμαίνεις το θερμοκήπιο όταν φτιάχνει ο καιρός (αντανακλά τον ήλιο), ενώ με το σκέτο νάυλον θα κάνεις μεν μια οικονομία (λόγω επιπλέον μόνωσης), δεν θα προστατεύσεις τις ντομάτες σου όμως όταν έχεις μεγαλύτερη ηλιοφάνεια από όση χρειάζεσαι. Τέλος το αλουμίνιο παρέχει απείρως καλύτερη θερμομόνωση από το νάυλον, πράγμα που θα σου μειώσει το κόστος θέρμανσης.

    Για την αποστολή των ντομάτων, θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα με τα στοιχεία παράδοσης.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  3. #3
    Για τις απωλειες που θα εχεις μπορεις να παρεις τον τυπο Q=A*U*(Ti-Te), οπου Α εμβαδον παραπλευρης επιφανειας , Ti εσ.θερμοκρασια, Τe ελαχιστη εξωτερικη, U=7 W/m2C για φυλλα πολυεθυλενίου, 4.2 για διπλο φυλλο, 6 για πολυεστερικό φύλλο.
    Δες εταιριες π.χ metalplast για εξαρτηματα φουσκωτού ναυλον. Συνηθως δεν μπαινουν απο την αρχη με αποσταση πχ 5εκ, αλλα κολλητα και τα δυο μαζι στις ακρες και στην μεση εχει το μοτερ που φουσκωνει, οποτε θα εχεις αποσταση πχ 10εκ στην μεση και 0 στις ακρες.Θερμοκουρτίνα μπορεις να παρεις ειτε πυκνή με αλουμίνιο αποκλειστικά για θέρμανση, είτε πιο αραιή με αλουμίνιο πάλι που θα την βαζεις κα το καλοκαίρι για σκίαση και μείωση της εσωτερικής θερμοκρασίας. Η θερμοκουρτίνα προσφέρει οικονομία περιπου 20% αλλα σε ψηλά θερμοκήπια (υψος υδρορροής>4μ) στα οποια με τη χρηση θερμοκουρτινας μειώνεται ο απαιτούμενος θερμαινόμενος όγκος (δεν απαιτειται θερμανση για τον ογκο πάνω απο την θερμοκουρτίνα) αλλα και δεν επιτρεπει την εκπομπή θερμοτητας το βραδυ ειδικα με ξαστερια προς το περιβαλλον.
    Για τους σωλήνες ζεστού, ειναι καλη επιλογή αν εχεις λέβητα κοντα. Υποψην οτι δουλευουν με χαμηλές θερμοκρασιες και θα πρεπει να βαλεις καποια τριοδη. Διαφορετικά καλή και φθηνή επιλογή είναι κάποιο αερόθερμο(ηλεκτρικό, πελλετ κτλ) , που ζεσταίνει αμέσως το χώρο και χρησιμοποιείται για την αναδευση του εσωτερικού αέρα.
    Επίσης δεν ξερω αν εχεις προβλέψει εξαεριστήρες όπως ειπα και ποιο πριν για την κυκλοφορία του εσωτ.αερα και μίξη του κρυου με του ζεστου στην οροφή και για τον αερισμό του θερμοκηπίου είτε με εξαερηστήρες είτε με παράθυρα.
    Για ο,τι απορία εχεις εδώ είμαστε...

  4. #4
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Πάνε οι ντοματούλες μου...
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  5. #5

    Smile

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης
    Πάνε οι ντοματούλες μου...
    Δεν εχει να κανει το ποσοι θα βοηθησουν και ποσο. οποτε περημενω μυνημα!!!!!

  6. #6
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον parthen1 Εμφάνιση απάντησης
    Για τις απωλειες που θα εχεις μπορεις να παρεις τον τυπο q=a*u*(ti-te), οπου Α εμβαδον παραπλευρης επιφανειας , ti εσ.θερμοκρασια, Τe ελαχιστη εξωτερικη, u=7 w/m2c για φυλλα πολυεθυλενίου, 4.2 για διπλο φυλλο, 6 για πολυεστερικό φύλλο.
    Δες εταιριες π.χ metalplast για εξαρτηματα φουσκωτού ναυλον. Συνηθως δεν μπαινουν απο την αρχη με αποσταση πχ 5εκ, αλλα κολλητα και τα δυο μαζι στις ακρες και στην μεση εχει το μοτερ που φουσκωνει, οποτε θα εχεις αποσταση πχ 10εκ στην μεση και 0 στις ακρες.Θερμοκουρτίνα μπορεις να παρεις ειτε πυκνή με αλουμίνιο αποκλειστικά για θέρμανση, είτε πιο αραιή με αλουμίνιο πάλι που θα την βαζεις κα το καλοκαίρι για σκίαση και μείωση της εσωτερικής θερμοκρασίας. Η θερμοκουρτίνα προσφέρει οικονομία περιπου 20% αλλα σε ψηλά θερμοκήπια (υψος υδρορροής>4μ) στα οποια με τη χρηση θερμοκουρτινας μειώνεται ο απαιτούμενος θερμαινόμενος όγκος (δεν απαιτειται θερμανση για τον ογκο πάνω απο την θερμοκουρτίνα) αλλα και δεν επιτρεπει την εκπομπή θερμοτητας το βραδυ ειδικα με ξαστερια προς το περιβαλλον.
    Για τους σωλήνες ζεστού, ειναι καλη επιλογή αν εχεις λέβητα κοντα. Υποψην οτι δουλευουν με χαμηλές θερμοκρασιες και θα πρεπει να βαλεις καποια τριοδη. Διαφορετικά καλή και φθηνή επιλογή είναι κάποιο αερόθερμο(ηλεκτρικό, πελλετ κτλ) , που ζεσταίνει αμέσως το χώρο και χρησιμοποιείται για την αναδευση του εσωτερικού αέρα.
    Επίσης δεν ξερω αν εχεις προβλέψει εξαεριστήρες όπως ειπα και ποιο πριν για την κυκλοφορία του εσωτ.αερα και μίξη του κρυου με του ζεστου στην οροφή και για τον αερισμό του θερμοκηπίου είτε με εξαερηστήρες είτε με παράθυρα.
    Για ο,τι απορία εχεις εδώ είμαστε...
    Οποτε πανε σταφη αυτα που λογαριαζα?????
    Εγω δεν εχω σκοπο να κανω με την μεθοδο του φουσκοτου πολυεθυλενίου. Αλλα επηδη ο σκελετος μου ειναι απο ξυλο και ειναι σχετηκα ευκολο να καρφωσω ενα ναυλον ακομα απο μεσα. Για να πετυχω το δυπλο ναυλον

    Μετα απο ψαξημο βρεικα στο νετ οτι ο σταθερος αερας αναμεσα απο δυο επηφανιες εχει λ 0,16.
    Οποτε τα εβαλα κατω και ειπα οτι αν κανω μονωση στην στεγη με 20 ποντους κενο θα εχω θερμηκη αντησταση 0.2μ/0.16= 1,25 +0.1 αντησταση αερα εσωτερηκα και +0.04 αντησατη αερα εξωτερηκα rολ=1,25+0,1+0,04=1,39. ειναι λογηκο το νουμερο αυτο που λεω?

    Ο λεβητας μου ειναι με ξυλα και καπου στα 20 μετρα μακρια ειναι το θερμοκηπιο. Οπου θα παω με μονωση στους σωληνες 5 ποντους φελιζολ. Εχω τριοδη με αντισταθμηση.

    Εχω παραθυρα περημετρικα του θερμοκηπιου αρκετα. Για καλο εξαερησμο δεν πηστευω οτι θα εχω προβλημα με τον εξαερισμο. Για ποιο λογο πρεπει να κανω αναδευση του εσωτερηκου αερα?

  7. #7

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον androutso Εμφάνιση απάντησης
    Οποτε πανε σταφη αυτα που λογαριαζα?????
    Εγω δεν εχω σκοπο να κανω με την μεθοδο του φουσκοτου πολυεθυλενίου. Αλλα επηδη ο σκελετος μου ειναι απο ξυλο και ειναι σχετηκα ευκολο να καρφωσω ενα ναυλον ακομα απο μεσα. Για να πετυχω το δυπλο ναυλον

    Μετα απο ψαξημο βρεικα στο νετ οτι ο σταθερος αερας αναμεσα απο δυο επηφανιες εχει λ 0,16.
    Οποτε τα εβαλα κατω και ειπα οτι αν κανω μονωση στην στεγη με 20 ποντους κενο θα εχω θερμηκη αντησταση 0.2μ/0.16= 1,25 +0.1 αντησταση αερα εσωτερηκα και +0.04 αντησατη αερα εξωτερηκα rολ=1,25+0,1+0,04=1,39. ειναι λογηκο το νουμερο αυτο που λεω?

    Ο λεβητας μου ειναι με ξυλα και καπου στα 20 μετρα μακρια ειναι το θερμοκηπιο. Οπου θα παω με μονωση στους σωληνες 5 ποντους φελιζολ. Εχω τριοδη με αντισταθμηση.

    Εχω παραθυρα περημετρικα του θερμοκηπιου αρκετα. Για καλο εξαερησμο δεν πηστευω οτι θα εχω προβλημα με τον εξαερισμο. Για ποιο λογο πρεπει να κανω αναδευση του εσωτερηκου αερα?
    αναδευση του εσωτερικου αερα θα κανεις για να εχεις καλυτερη κατανομή της θερμοκρασίας ( ο ζεστος αερας μαζευεται στην κορυφη και σε χαμηλό υψος εχει μικροτερη θερμοκρασία), για καταπολέμηση της υγρασίας και των σταγονων που θα μενουν στο μεσα μερος στο ναυλον (μειωση ετσι περονοσπορου κτλ) και εν μερει για να μπορεις να κανεις γονιμοποιηση στις ντομάτες (με τον αερα θα γονιμοποιουνται ενα ποσοστο απο τα ανθη-για καλυτερα αποτελεσματα θελει δονηση κάθε άνθος).
    Το διπλο ναυλον οπως το σκεφτεσαι θα μαζευει πολυ υγρασια στο εσωτερικό (σταγονες στις δυο πλευρες) που δεν θα μπορουν να φευγουν ευκολα και θα λειτουργουν σαν "μεγενθυντικος φακος" για τις ακτινες του ηλιου και μπορει να δημιουργουν ηλιακα εγκαυματα. Αν δεν βαλεις φουσκωτο ναυλον βαλε σκληρο κυματοειδές πολυαιθυλένιο (κοστος περιπου 7 Ε/τμ) και αντεχει μια δεκαετια ενω το ναυλον απο 1 εως 3 χρονια. Επισης στο εδαφος μπορεις να βαλεις εδαφοκάλυψη με ναυλον διπλης οψης (μαυρο απο κατω και ασπρο απο πανω) που θα κραταει ζεστη στο εδαφος, θα κραταει υγρασια(λιγοτερα ποτισματα), θα εμποδιζει τα ζιζανια και το ασπρο απο πανω χρωμα θα αντανακλα την ηλιακη ακτινοβολια προς τα πανω και θα βελτιωνει την φωτοσυνθεση των φυτων. Επίσης βαζε εναν εγχυτηρα venturi για τη χορηγηση λιπασματων απο το σταλλακτοφορο λαστιχο. Τα παραπανω που σου γραφω μπορεις να τα βαλεις και σταδιακα , να δεις πως θα πας την πρωτη χρονια και σιγα σιγα εξοπλιζεις το θερμοκηπιο.

    Δεν εχω κοντα μου βιβλιογραφια αλλα το λ=0.16 που σκεφτεσαι αφορα νομιζω ακινητο αερα, που δεν θα ειναι στην περιπτωση σου γιατι ολο και θα μπαινει νεος απο χαραμάδες και τρυπες.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Κλειστό