Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 4 από 4

Θέμα: ρυθμιση καυστηρα πετρελαιου

ρυθμιση καυστηρα πετρελαιου

Καλησπερα σε ολους. Βρισκω το φορουμ καταπληκτικο, ακομη και για μενα που εχω μαυρα μεσανυχτα οσο αφορα τους καυστηρες κλπ σχετικα. Ωστοσο θα ηθελα να μαθω ποιες ρυθμισεις θα πρεπει να γινουν απο εξειδικευμενο τεχνικο για να πετυχω μεγιστη αποδοση - οικονομια.
    Ο καυστηρας ειναι intercal SL 100 (15.0 - 60.0 KW, 1.25 - 5.05 Kg/h, 171.0 W) και ο λεβητας powertherm ελλ. κατασκευης χαλυβδινος με τις κατωθι ονομαστικες τιμες 40000 Kcal/h, 46,5 KW , 30 cm Διαμετρος θαλαμου καυσης, 40 cm Μηκος θαλ. καυσης, αντιθλιψη καυσαεριων 2 - 4 mm ΣΝ. Δεν γνωριζω αν θα βοηθουσε καποιο αλλο στοιχειο.

Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Φίλε giorgioand καλωσόρισες στο forum.
    Αυτό που ρωτάς δεν απαντιέται θεωρητικά. Ο έμπειρος και γνώστης καυστηρατζής θα ρυθμίσει τον καυστήρα σου για τη βέλτιστη απόδοση με βάση τις μετρήσεις του οργάνου, και έχοντας δει το σύστημά σου θα σου προτείνει τυχόν βελτιώσεις που χρειάζονται για περαιτέρω αύξηση του βαθμού απόδοσης της εγκατάστασης.
    Εκτός να δεν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου...

Παραμπιπτόντως, αυτό το topic ανήκει στο forum Εγκαταστάσεις Θέρμανσης, οχι εδώ. Οταν απαντήσεις και βεβαιωθώ ότι το έχεις δει, θα το μεταφέρω αυτούσιο εκεί.

Νίκος

Ευχαριστω Νικο.

Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381

Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

quote:Originally posted by giorgioand
    Καλησπερα σε ολους. Βρισκω το φορουμ καταπληκτικο, ακομη και για μενα που εχω μαυρα μεσανυχτα οσο αφορα τους καυστηρες κλπ σχετικα. Ωστοσο θα ηθελα να μαθω ποιες ρυθμισεις θα πρεπει να γινουν απο εξειδικευμενο τεχνικο για να πετυχω μεγιστη αποδοση - οικονομια.
    Ο καυστηρας ειναι intercal SL 100 (15.0 - 60.0 KW, 1.25 - 5.05 Kg/h, 171.0 W) και ο λεβητας powertherm ελλ. κατασκευης χαλυβδινος με τις κατωθι ονομαστικες τιμες 40000 Kcal/h, 46,5 KW , 30 cm Διαμετρος θαλαμου καυσης, 40 cm Μηκος θαλ. καυσης, αντιθλιψη καυσαεριων 2 - 4 mm ΣΝ. Δεν γνωριζω αν θα βοηθουσε καποιο αλλο στοιχειο.
    Καλώς ήρθες και από εμένα. Όπως πολύ σωστά σου απάντησε ήδη ο Νίκος, οι βέλτιστες ρυθμίσεις πάνε πακέτο με το εγκατεστημένο σύστημα που έχουμε.
    Αν έχεις όρεξη για διάβασμα ξεκίνησε την προσπάθειά σου έχοντας κατά νου με σειρά προτεραιότητας τα εξής:
    1) Μόνωση
    2) Υδραυλική εξισορόπηση
    3) Έξοπλισμός

Η μόνωση του κτιρίου για ευνόητους λόγους νομίζω δεν χρήζει περαιτέρω ανάλυσης.

Ψάξε να μάθεις στο forum για ροή νερού στο σώμα, εξισσορόπηση εγκατάστασης, επιλογή κυκλοφορητή κ.ά.

Στον εξοπλισμό το Α και το Ω κατά την γνώμη μου είναι η καμινάδα. Με μονωμένη και σωστά διαστασιολογημένη καμινάδα μπορεί κάποιος αδειούχος συντηρητής να σου βγάλει πάνω από 90% απόδοση καύσης με το σύστημα λέβητα-καυστήρα που διαθέτεις. Με ελενίτ καμινάδα όμως είναι αναγκασμένος ο συντηρητής να "πιάσει" ενδεχομένως τους 250 βαθμούς ή παραπάνω στα καυσαέρια για να μην έχεις υγροποιήσεις και ο βαθμός απόδοσης καύσης να γίνει περίπου 85%. Διάβασε σχετικά με υγροποιήσεις, καμινάδες κ.λ.π. στον θησαυρό του forum διότι έχει μεγάλη σημασία και αξία η κατανόηση του θέματος παρά η fast-food λήψη απάντησης.

Κώστας.

Δικαιώματα απάντησης