Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 71 μέχρι 72 από 72

Θέμα: στερεα καυσιμα και κλειστο δοχειο διαστολης

  1. #71

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Alto, να σου πω την πικρή αλήθεια ; Δεν μ' έχει κουράσει καθόλου ο ξυλολέβητας. Το μόνο που με κουράζει είναι η απίστευτη πίσσα που έχει βαλθεί να καταστρέψει το λέβητα, ο οποίος δεν έχει προλάβει να κλείσει χρόνο. [B)]
    Συνεπώς, έχουμε το πρώτο σιγουράκι που είναι θερμοστατική. Σε ότι αφορά, τώρα, την χειρ-ηλεκ τρίοδη ανάμιξης και την αντιστάθμιση κατ' επέκταση έχω κατά νου ότι δεν αφορούν μόνο τις εγκαταστάσεις πετρελαίου αλλά όλων των τύπων τις εγκαταστάσεις. Πιστεύω ότι ο λέβητας του ξύλου ενδείκνυται για την εγκατάσταση αντιστάθμισης λόγω αρχικά της συνεχούς λειτουργίας του. Έπειτα, κατά την διάρκεια της συνεχούς λειτουργίας (20-24ωρο) ποτέ δεν δουλεύει σε θερμοκρασίες άνω των 60 βαθμών, συνεπώς έχουμε ανάγκη χαμηλών θερμοκρασιών προσαγωγής. Επειδή, όμως, οι χαμηλές θερμοκρασίες προσαγωγής και επιστροφής τον καταστρέφουν η θερμοστατική αναλαμβάνει την επιστροφή και η αντιστάθμιση την προσαγωγή, ενώ ο λέβητας καλείται να παράξει νερό θερμοκρασίας 80 βαθμών, μέσω του πίνακα και του ανεμιστήρα του, ανεξάρτητα από τον φόρτο του συστήματος. Η αντιστάθμιση συναρτήσει της θερμοκρασίας περιβάλλοντος και την κλίση της καμπύλης θα ρυθμίζει την θερμοκρασία προσαγωγής 24-24ωρο επιδιώκοντας την επίτευξη της επιθυμητής εσωτερικής θερμοκρασίας.
    Η εμπειρία μου από την χρήση του ξυλολέβητα ήταν ότι εφόσον εργάζεται 20-24ωρο δεν χρειάζομαι ποτέ θερμοκρασίες άνω των 60 βαθμών καθώς η ζέστη γίνεται ανυπόφορη, στοιχείο το οποίο έρχεται σε αντίθεση με την λειτουργία του. Οπότε η διατήρηση των χαμηλών θερμοκρασιών και η συνεχής λειτουργία κατά την διάρκεια της ημέρας είναι δύο πεδία στα οποία η αντιστάθμιση πέρνει άριστα, κατά την γνώμη μου πάντα.
    Απλά δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι...

    Ίσως ήταν λάθος μου που άνοιξα την συζήτηση στο θέμα με τις βάνες και έπρεπε να το είχα κάνει εδώ ή ούτε εδώ ; Μήπως σε κάποιο καινούριο θέμα ;

  2. #72
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2011
    Θέση
    Asopia Viotias, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    8

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by gregori

    Φίλε Vann δεν νομίζω να μιλας σοβαρά...
    Για να απαντήσει κανείς αυτα και να τα αναλύσει θα πρέπει να φτιάξουμε το φόρουμ απο την αρχή...
    χαχαχα!!! Γρηγορη εσυ φταις για όλα κάνεις κάτι σχεδία κάτσε καλά Ανεβάζεις και φωτο απο λεβητοστάσια δικα σου και παθαίνουμε κατάθλιψη όταν κατεβαίνουμε στα δικά μας!

    Έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα που έχετε γράψει και μου πήρε μέρες πίστεψέ με, κάψιμο κανονικό μου μάθατε πολλά όμως
    Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να ασχοληθώ με αντιστάθμιση αν δεν μονώσω πρώτα το σπίτι θέλω σκεπή κέλυφος κ.λ.π. [xx(]
    Είναι απο το 1972 120 Μ2 και έκαιγα 4.000λιτρα πετρ !!!!
    Τωρα ο λέβητας δουλεύει 24 ωρες με πελετ/πυρήνα και κάπως βολεύετε ήταν καλή επένδυση τελικά σχεδόν θα κάνει απόσβεση σε δυο χρόνια
    Πίσα δεν έχει αλλά αυτήν την τριόδι πρέπει να την βάλω, έχω αφήσει και τις αναμονές
    Ένα άλλο που έκανα και το συνιστώ σε όλους είναι ο η αλλαγή του θερμοστάτη με ηλεκτρονικό προγραμματιζόμενο
    Με 20,75 βαθμούς δούλευε ασταμάτητα με εξωτερική +2 και όταν το έβαζες στους 20 έπαιρνε καθε 40 λεπτά!!! Εγώ διαφορά μέσα στο σπίτι δεν καταλάβαινα πάντως

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό